Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zdrowe kanapki na technice, klas - 6a, 6b i 6c.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA NIEBIESKIM MARSZU DLA AUTYZMU .
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Patrona, Święto Szkoły - kl. 6a i 6c.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Misterium - przedstawienie.
uCZYNek WIARY- w naszej szkole
W okresie Wielkiego Postu uczniowie z klas 5B, 6C, 6D oraz Ognisko Misyjne przystąpili do akcji prowadzonej przez instytucję MIVA Polska (Mission Vehicle Association), która świadczy pomoc w zakresie transportu dla misjonarzy pracujących w krajach rozwijających się i tzw. Trzeciego Świata. Wśród podstawowych potrzeb misjonarzy są auta terenowe, motocykle, łodzie motorowe, rowery, a także ambulanse, ciągniki, skutery śnieżne czy też wózki dla niepełnosprawnych. Katechiści to najbliżsi współpracownicy misjonarzy, a więc pomagając im wspieramy misjonarzy w lepszym dotarciu z Ewangelią do jak największej liczby osób.
W dn.19.03.17 w kościele Miłosierdzia Bożego po Mszy świętej o godz. 12.00 artyści z w/w klas (43 osoby!) przedstawili Misterium Męki Pańskiej, po którym dzieci z Ogniska Misyjnego zebrały „symboliczną złotówkę”, wręczając zakładkę do książki z logo MIWA. Złożone dobrowolne ofiary to 1.150 złotych, które sfinansowały zakup 2 rowerów dla katechistów z Ugandy (Afryka)!
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję i dali symboliczną złotówkę do skarbonki misyjnej oraz uczniom za piękne przedstawienie o takiej trudnej tematyce. Dziękuję również pani Katarzynie Czapli za wykonanie pięknych zdjęć z naszego występu.
Katechetka Z. M-Górecka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii GIMNAZJALIŚCI W JEDYNCE.
„Jaś i Małgosia”, „Kot w butach” i inne – opracowanie, tłumaczenie oraz interpretacja popularnych baśni w języku polskim i angielskim.
W dniu 2 marca 2017r w ramach językowego projektu edukacyjnego gimnazjaliści z klasy I b wraz z nauczycielką języka angielskiego Panią Małgorzatą Walczak byli gośćmi w naszej szkole. Uczniowie przygotowywali się do prezentacji od kilku miesięcy, począwszy od wyboru utworu, opracowania, tłumaczenia, kończąc próbami interpretacji w języku polskim i angielskim. W trakcie prezentacji publiczność z klasy III f była skupiona i z uwagą słuchała bajek gimnazjalistów, a w ramach rewanżu zaprezentowała układ taneczny przygotowany pod okiem wychowawczyni Pani Urszuli Byliniak.
Cieszymy się, że gościom udało się zrealizować wszystkie cele jakie sobie wyznaczyli, dziękujemy za słodkości, nowe doświadczenia oraz wspólne zdjęcia.
Urszula Byliniak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny.
Filip Rzepecki z klasy 6c zdobył I miejsce.
Konkurs_Andersen.pdf | ![]() |
Kiermasz_bozonarodzeniowy_2016.pdf | ![]() |
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Żywa lekcja historii” – spotkanie klasy IIIe z kombatantami.
„Żywa lekcja historii” – spotkanie klasy IIIe z kombatantami
Relacje świadków wydarzeń z okresu II wojny światowej i możliwość zadawania pytań, to bardzo atrakcyjny sposób poznawania historii. Przecież czas nieubłaganie biegnie naprzód i coraz mniej jest wśród nas świadków, którym dane było przeżyć II wojnę światową. Ze względu na duże zainteresowanie dzieci tymi czasami, wychowawczyni Agata Olejnik oraz rodzice uczniów klasy IIIe Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu, postanowili zaprosić na „żywą lekcję historii” Prezesa Koła Nr 1 Oddziału Powiatowego i jednocześnie Prezesa Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych- ppor. w st. spocz. Kazimierza Kuracha oraz starszego bosmana w st. spocz. Tadeusza Kaczanowskiego. Spotkanie odbyło się w niezwykle życzliwej atmosferze 19 stycznia 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu.
Pan Kazimierz Kurach wyjaśnił dzieciom, kogo nazywamy kombatantem i omówił w przystępny sposób sytuację w swoim Kole. Z niezwykłą pasją opowiadał o swojej działalności, zaznaczając że grono członków Koła Kombatantów maleje z dnia na dzień. Pokazał dzieciom swoje najcenniejsze medale i odznaczenia. Opowiedział o tym, jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach i nauka w szkole. Z kolei Pan Kaczanowski bardzo ciekawie opowiedział dzieciom historię swojego zesłania na Syberię. Była to wzruszająca opowieść. Przebijała z niej głęboka miłość do rodziców, braci i niestety wszechobecny wówczas głód. Obaj Panowie byli w wieku dzisiejszych trzecioklasistów, gdy przyszło im zmierzyć się z biedą, lękiem i głodem. Czasy w których żyli, były niezwykle trudne. Nauka odbywała się bez pomocy dydaktycznych, uczniowie nie mieli wówczas książek, tylko od czasu do czasu ukazywały się broszury. Edukacja opierała się głównie na pogadankach ustnych nauczycieli. Dzieci były tym zaskoczone, a jeszcze trudniej było im zrozumieć, że w mniejszych miejscowościach nie było sklepów, że rower dla dziecka był rzadkością, nie wspominając o braku telewizji czy telefonów. Panowie podkreślali, że nie da się porównać współczesnych czasów z wojennymi.
Uczniowie opisując swoje wrażenia ze spotkania napisali m.in.:
„Nauczyłem się, że w tamtych czasach panował głód i kim są kombatanci. Dowiedziałem się, że ludzie byli wywożeni wagonami dla zwierząt.” – Paweł
„Wtedy małe dzieci zostawały same bez rodziców i innych bliskich osób. Bez jedzenia i picia niektórzy musieli wytrzymać kilka dni. Tamte czasy były straszne. Mam nadzieję, że nigdy już tak nie będzie.” - Gabrysia
„Z tego spotkania dowiedziałem się kto to kombatanci. W grójeckim kole jest sześciu kombatantów zwyczajnych i sześciu podopiecznych. Dziesięć osób w tym kole ich wspiera.” - Janek
„Najbardziej zdziwiło mnie to, że jeden z kombatantów w wieku 13 lat ujeżdżał ze swoim młodszym bratem dzikie konie.” - Jagoda
„Najbardziej wzruszyła mnie opowieść, którą opowiadał pan należący do grupy Sybiraków. Była to opowieść o tym, jak w czasach II wojny światowej Niemcy wchodzili do domów o 3:00 w nocy. Kazali pakować się jego rodzinie i wywieźli ich na Sybir. Tam jego tata i mama ciężko pracowali. Pan Sybirak musiał w tym czasie opiekować się bratem.” – Natalka
„Zdziwiło mnie, że jeden z kombatantów w czasie wojny biegł 45km do mamy i z powrotem.” - Jeremi
Jesteśmy wdzięczni, że kombatanci chcieli podzielić się z nami swoimi przeżyciami.
Agata Olejnik
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach tej akcji do biblioteki szkolnej zostało zakupionych ponad 800 nowych książek dla uczniów klas 1-6, w tym również lektury. Zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki.
SUKCES_DZIECIAKOW_Z_JEDYNKI.pdf | ![]() |
klasa1b.pdf | ![]() |
Zbiórka książek do szpitala
Od 10 października do 30 listopada 2016 r., dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych, wraz z rodzicami, uczestniczyły w zbiórce książek dla dzieci ze szpitala. Dary zostały przekazane 15.12.2016 r. do świetlicy Oddziału Pediatrycznego Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu. Zbiórkę zorganizowano w ramach projektu „Od najmłodszych lat książkom mówię: tak!”, mającego na celu upowszechnianie czytelnictwa. Akcja spotkała się z żywym odzewem wśród dzieci, które bardzo chętnie się w nią włączyły. Niewątpliwie była to dla nich okazja do rozwijania empatii, postawy pomocniczości i aktywnego zaangażowania w konkretny uczynek dla dobra innych osób. W ramach podziękowań uczestnicy zbiórki otrzymali drobne smakołyki. Mamy nadzieję, że podarowane książki umilą czas dzieciom, pomogą rozwiać, czasem zapewne pojawiającą się, szpitalną nudę i sprawią, że okres oczekiwania na zdrowie stanie się choć trochę ciekawszy i bardziej radosny.
plan_01_2017.pdf | ![]() |
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...