Dzisiaj wyjechaliśmy na pieciodniową przygodę pt. Może nad morze. Po drodze odwiedziliśmy miasto Kopernika - Toruń. Z piernikarką Basią upiekliśmy, wg. staropolskiej receptury, prawdziwe toruńskie pierniki. Znamy tajniki przyprawiania "piernego ciasta". Historię miasta i jego tradycje poznaliśmy podczas gry miejskiej. Flisaczka Katarzyna opowiedziała nam legendy , ciekawostki i fakty związane z życiem Kopernika. Następnie odbył się konkurs wiedzy. Było smacznie, ciekawie, naukowo czyli supeeer. Dzisiaj jedziemy zdobywać Gdańsk.
Michalina i Matylda z 7c.
Moduł Konkursy i osiągnięcia został zmodyfikowany
27 maja dzieci z klasy 2d gościły panią Kasię Śwircz, która zajmuje się szkoleniem psów i trenuje z nimi psie sporty (m.in. agility i frisbee). Wraz z panią Kasią zawitał jeden z jej psów - uroczy Ciastek, który pochwalił się swoimi umiejętnościami 😊 Dzieci rozmawiały o tym jak opiekować się i dbać o psy aby były szczęśliwe i oddane :) Dziękujemy pani Kasi za tę niezwykłą lekcję.
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję pismo Sekretarza Województwa – Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie z prośbą o włączenie się Państwa w promocję etapu głosowania w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zwracam się również do Państwa z prośbą o zamieszczenie informacji wraz z plakatem na prowadzonej przez Państwa stronie internetowej placówki.
Zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Zachęcam także Państwa do wzięcia udziału w głosowaniu.
Pozdrawiam serdecznie,
Grzegorz Dobrowolski
Z-ca Dyrektora Departamentu Organizacji - Dyrektor Delegatury w Żyrardowie
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
W dniach 18 i 20 maja nasza klasa – 7C, która pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Anny Jóźwik realizuje innowację pt. „Wiem i rozumiem, bo badam i obserwuję” odbyła warsztaty w laboratorium analiz medycznych Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości kierownika laboratorium – pani Doroty Krzyżanowskiej - Marciniak. W trakcie warsztatów poznaliśmy wszystkie etapy, jakim poddawana jest próbka krwi i moczu, od momentu jej pobrania do wydania wyniku. Najpierw w tzw. „pobieralni” Pani kierownik wyjaśniła nam sposób i procedury związane z pobieraniem próbek. Dowiedzieliśmy się np. że, w zależności od rodzaju analiz, próbka jest pobierana do probówki z odpowiednim odczynnikiem. Pobrane próbki krwi trafiły do pokoju wirówkowego. Wirowanie próbki ma na celu oddzielenie komórek krwi od surowicy lub osocza. Następnie nasze próbki trafiły do pokoju analiz morfologii i biochemii krwi. Byliśmy pod wrażeniem pracy specjalistycznej, zautomatyzowanej aparatury. Dowiedzieliśmy się, że urządzenia te, są w stanie przebadać ok. 120 probówek na godzinę. Uzyskane wyniki biochemiczne interpretowaliśmy w różnej formie np. za pomocą wykresów, danych liczbowych i tzw. flag. Następnie w pracowni rozmazów krwi wykonaliśmy i obserwowaliśmy preparaty, w których uczyliśmy się rozpoznawać erytrocyty, granulocyty zasado-, obojętno- i kwasochłonne, limfocyty oraz monocyty. W pracowni analityki ogólnej badaliśmy pod mikroskopem osad moczu, w którym udało nam się dostrzec komórki nabłonka płaskiego oraz bakterie. W pracowni serologii uczyliśmy się identyfikować grupy krwi pod kątem antygenów AB0, Rh, Kell oraz Kidd. Następnie oglądaliśmy bank krwi. Wiemy, jak wygląda i przechowuje się pełną krew, koncentrat erytrocytów oraz osocze. Poznaliśmy również procedurę związaną z przetaczaniem krwi.
Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Poznaliśmy pracę laboratorium medycznego „od kuchni”, a to co zobaczyliśmy zrobiło na nas wielkie wrażenie. Niewykluczone, że niektórzy z nas wybiorą kierunek studiów, jakim jest analityka medyczna, choć warsztaty uświadomiły nam, że to spokojna, cicha, ale bardzo odpowiedzialna praca. To diagnosta laboratoryjny odpowiada za prawidłowość wykonanych badań, na podstawie których lekarz może podjąć właściwą diagnozę.
Dziękujemy pani Dorocie Krzyżanowskiej - Marciniak oraz pani Annie Jóźwik za zorganizowanie warsztatów.
Julia Łukomska
Klasa 7C
Moduł OFERTA SZKÓŁ ŚREDNICH został zmodyfikowany
12 maja 2022 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu odbył się finał 28 edycji turnieju Wiedzy o Grójcu i Regionie Grójbój 2022. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Dom siedmiu pokoleń – Mała Wieś”.
W turnieju wzięły udział 34 dwuosobowe drużyny ze szkół podstawowych powiatu grójeckiego. W kategorii klas V – VI Adam Komorowski i Adam Pietrzak (obaj uczniowie z klasy VIa) zajęli 2 miejsce, a w kategorii klas VII – VIII Julia Łukomska (kl VIIc) i Nikola Rzeszotek (kl VIIb) zajęły 5 miejsce.
Drużyny do turnieju przygotowywał pan Waldemar Gorzkowski.
Gratulujemy naszym finalistom !
W dniach 4-6 maja 2022 roku uczniowie klas 7B i 8H wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Maliszewską i p. Katarzyną Uzarską oraz z nauczycielem świetlicy p. Agnieszką Wojno odbyli wycieczkę zatytułowaną „Tajemnice Dolnego Śląska”. W ciągu tych trzech dni uczniowie zwiedzili: miasto Wrocław z jego najstarszymi zabytkami, zamek Grodno położony w Górach Czarnych, na szczycie góry Choina wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy, podziemne miasto Osówka będące kompleksem podziemnych betonowych korytarzy, umocnień i hal. Prace rozpoczęto w połowie 1943r. w wielkiej tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Następnie uczniowie zwiedzili kopalnię węgla w Wałbrzychu, gdzie przewodnik zapoznał ich z zasadami pracy „pod ziemią”. Ostatniego dnia odwiedzili zamek Książ, który zwiedzili wraz z przewodnikiem. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji, a jedną z nich była anegdota na temat jednego z właścicieli zamku, pochodzącego z dynastii Hochbergów. Książę chcąc być jak najbardziej nowoczesny, zainspirowany podróżą do Ameryki na początku XX wieku zainstalował w zamku odkurzacz centralny. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po ogrodach znajdujących się wokół zamku. Ten trzydniowy wyjazd był bardzo intensywny, pogoda jak i humory dopisały wszystkim uczestnikom.
W bieżącym roku szkolnym pedagodzy: Dagmara Świderska, Dorota Woźniak oraz psycholog Maria Wypych prowadzą w klasach drugich program profilaktyczny „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”.
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Dzięki Radzie Rodziców uczniowie z pionu młodszego mogą świetnie bawić się podczas przerw między lekcjami. Rada Rodziców ufundowała naklejki: Potrójna gra w klasy; gra Państwa - Miasta; Tor do gry w kapsle - ślady zwierząt; Chińczyk. Gratisy: Stopki z cyferkami; Węże i drabiny; mini cytaty. Gry rozmieszczone są na I i II piętrze pionu młodszego.
Serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci!
W dniach 9-10 maja, uczniowie klas 6 udały się na wycieczkę. Przy pięknej pogodzie poznaliśmy tajniki średniowiecznych zawodów i rozwikłaliśmy zagadki podczas gry w osadzie. Następnie ruszyliśmy w trasę na Święty Krzyż. Uff daliśmy radę! Potem już tylko pyszny posiłek i tańce na świeżym powietrzu. Drugiego dnia słońce nadal nas nie opuszczało, wyruszyliśmy do Sandomierza. Oczywiście na rynku, przy studni przywitał nas Ojciec Mateusz! Ciekawym punktem była podziemna trasa turystyczna oraz zbrojownia rycerska. Spacerowaliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi. Na zakończenie odbył się rejs statkiem po Wiśle. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach naukowych z eksperymentami Fundacji Rozwoju Rodziny. Zadanie dofinansowane jest ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Tym razem 6 maja 2022r. w warsztatach „Sekrety barw” wzięły udział wszystkie klasy drugie oraz kl. 3a, c, f. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że światło białe składa się z wielu kolorów, wykonali krążek Newtona, oglądali filmy w okularach 3D. Była to okazja do ćwiczenia zdolności manualnych i rozwijania motoryki małej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
Z niecierpliwością czekamy na naukę i zabawę podczas kolejnych warsztatów!
Koordynatorka programu - Agata Olejnik
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...