Moduł Menu- - stołówka został zmodyfikowany
Są miejsca w których każdy Polak chociaż raz być powinien. W dniu 25 października uczniowie klas 4a, 4c, 4f i 5c odwiedzili miejsce pamięci o historii, walce o wolność oraz najwybitniejszych polskich obywatelach. Zwiedzili zabytkową nekroloplię w Warszawie, zwyczajowo nazywaną Starymi Powązkami. Uczniowie mogli obejrzeć dzieła najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XIX i XX wieku. Zapalili znicze na grobach polskich pisarzy, aktorów, poetów, piosenkarzy, wielkich postaci kultury i nauki. Przeszli Aleją Zasłużonych - największym panteonem narodowym. Wspaniałe panie przewodniczki opowiadały o symbolice zapisanej w powązkowych rzeźbach nagrobkowych. Ten dzień był wspaniałym, refleksyjnym i nostalgicznym wprowadzeniem do nadchodzących uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Moduł Menu- - stołówka został zmodyfikowany
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
22 października klasa 2d gościła funkcjonariuszy policji. Uczniowie utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, przypomnieli zasady dotyczące komunikacji z osobą nieznajomą, a także poznali pracę policjanta.
Uroczystość 14.10.2021 roku została podzielona na trzy etapy. Najpierw odbyło się pasowanie na uczniów klas 1a i 1b. Pani Dyrektor Elżbieta Zakrzewska wręczyła też nagrody nauczycielom wyróżnionym za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Następnie ślubowanie składali uczniowie z klas 1c i 1d. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Pani Teresa Bednarska - Radna Powiatu Grójeckiego, asystentka Pana Marka Suskiego, Pan Dariusz Gwiazda - Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Pan Jarosław Rupiewicz - Zastępca Burmistrza, Pani Eugenia Poradzka - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Grójcu, Pani Teresa Świątek - Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Grójcu, Pani Paulina Nadolska - Przewodnicząca Rady Rodziców przy PSP nr 1 w Grójcu. W ostatniej części ślubowania do szkolnej społeczności dołączyli uczniowie klasy 1e. Ekscytującym przeżyciem dla wszystkich pierwszaków było symboliczne pasowanie ołówkiem przez Panią Dyrektor Elżbietę Zakrzewską.
Wszystkie dzieci uroczyście obiecały uczyć się pilnie, rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, zachowywać się kulturalnie i z szacunkiem do innych. Ważnym punktem wydarzenia było również ślubowanie przedstawicieli rodziców, którzy zadeklarowali dbanie
o potrzeby swych pociech, docenianie ich wysiłków oraz wspieranie ich w każdej sytuacji.
Każdy uczeń otrzymał legitymację uczniowską. W trakcie uroczystości nie zabrakło wzruszających słów od rodziców skierowanych do dzieci i nauczycieli. Rada Rodziców ufundowała uczniom prezenty - suszarki do prac plastycznych. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych obdarowała dzieci pakietami profilaktycznymi.
Życzymy, aby nowi uczniowie czuli się w naszej szkole jak najlepiej. Trzymamy kciuki za Wasz najpełniejszy rozwój i realizację marzeń.
18 października – Dzień Poczty Polskiej Z tej okazji uczniowie klasy 2d udali się na pocztę by osobiście złożyć życzenia Pracownikom Poczty Polskiej. Dodatkowo samodzielnie zaadresowali i wysłali pocztówki.
Moduł Menu- - stołówka został zmodyfikowany
W dniu 5 października nasza klasa 7C, która realizuje program innowacji biologicznej pt. „WIEM I ROZUMIEM BO BADAM I OBSERWUJĘ”, wraz z pozostałymi klasami siódmymi, uczestniczyła w „żywej lekcji biologii„. Żywej? Tak , żywej! Otóż gościliśmy w szkole wystawę egzotycznych gatunków zwierząt, zarówno bezkręgowców jaki i kręgowców.
Mogliśmy doświadczyć jak twarde w dotyku są chitynowe pancerze wijów, przekonać się, że skóra gadów jest sucha i bardzo delikatna, że modliszka to kanibal, że sieć ptaszników jest nawet do 1000 razy cieńsza niż ludzki włos, a nawet kilkukrotnie wytrzymalsza niż stal o podobnej grubości, że straszyki wcale straszne nie są, a patyczaki rozmnażają się przez partenogenezę oraz zrobić „noski – noski” z jamajskim kameleonem. Podziwialiśmy piękne, ale groźne i jadowite zwierzęta np. skorpiony, ptaszniki, skolopendry. Dowiedzieliśmy się wielu nowości i ciekawostek o najgroźniejszych stawonogach i gadach. Obserwacje żywych okazów zwierząt nie tylko pogłębiły naszą wiedzę o budowie, przystosowaniach i procesach życiowych organizmów, ale przede wszystkim pozwoliły nam uświadomić na czym polega bioróżnorodność i że każdy organizm nawet ten jadowity, drapieżny czy pasożytniczy odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej ekosystemów.
Na koniec spotkania bardzo ciekawie zorganizowany został quiz, a najbardziej ekscytujące było to, że za prawidłową odpowiedź nagrodą był prawdziwy patyczak. Ci, którym nie udało się w quizie, mogli zakupić patyczaka lub straszyka. Otrzymaliśmy także cenne wskazówki dotyczące opieki nad naszymi nowymi pupilami. Lawinę śmiechu wywołało wymyślanie im imion.
„Żywa lekcja” była naprawdę wspaniałym doświadczeniem i mam nadzieję , ze tę praktyczną wiedzę zachowamy na długie lata, bo jak to niektórzy mawiają: „ Nigdy nie wiadomo co nam się w życiu przyda”.
Wystawę zorganizowała pani Anna Jóźwik oraz Beata Iwanowska.
Julia Łukomska – klasa VII c
13 października 2021 r. odbył się już XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Złotą Nutkę .
Jako że, festiwal miał charakter ogólnokrajowy, stawiło się do udziału w nim bardzo dużo młodych artystów z całej Polski. Pierwszym etapem było przesłuchanie nadesłanych nagrań i po wnikliwej analizie zakwalifikowano do finału 26 uczestników. Całość podzielono na 4 kategorie wiekowe :
PSP nr1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu reprezentowały dwie uczestniczki w drugiej kategorii wiekowej. Były to Lena Kulig i Julia Kępka. Komisja przesłuchująca wykonawców miała nie lada trudność w orzeczeniu werdyktu.
Do oceny wykonawców biorących udział w przesłuchaniach konkursowych Organizator powołał Komisję, która oceniała :
1) interpretację prezentowanych utworów
2) muzykalność
3) dobór repertuaru
4) ruch sceniczny
5) ogólny wyraz artystyczny
Jury, w składzie: Profesor Jan Zakrzewski, Janusz Szarlip oraz Dariusz Borkowski-Thieu, stwierdziło jednogłośnie, że tegoroczny poziom występujących był niesamowicie wysoki i bardzo wyrównany.
W kategorii, w której występowały nasze wokalistki maksymalną liczbę punktów otrzymało aż 4 osoby. Wśród nich znalazła się nasza reprezentantka Julia Kępka z kl. 4e. Nasza młoda artystka wykazała się profesjonalnym wykonaniem niesamowitą swobodą ruchową na scenie i odpowiednio dobraną garderobą do wykonywanego utworu. Piosenka w jej wykonaniu to „ Być kobietą” z repertuaru Alicji Majewskiej. Swoim niebanalnym występem podbiła serca publiczności , a także Jury.
Do orzeczenia ostatecznego werdyktu potrzeba było przeprowadzić głosowanie. Jesteśmy dumni, że Julia Kępka zajęła 3 miejsce i brązową statuetkę w tym już prestiżowym festiwalu. Julię będzie można wysłuchać również „ na żywo” podczas przyszłorocznego Święta Kwitnącej Jabłoni w Grójcu. Wystąpią tam laureaci tegorocznego festiwalu.
Gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na występy również przed publicznością z naszej szkoły.
Pełniejsza relacja na stronie internetowej :
https://gokgrojec.pl/55-wydarzenia/1413-xii-ogolnopolski-festiwal-piosenki-o-zlota-nutke-za-nami
a także na stronie TV Mazowiecka :
https://www.youtube.com/watch?v=Ex70MnP_Owo&t=396s
Janusz Szarlip
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gabriela Narutowicza wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie realizowane było w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W promocję wydarzenia w szkole zaangażowani byli szczególnie uczniowie klasy 5c oraz nauczyciele: Ewelina Majewska, Dorota Woźniak, Dorota Marchlewska, Sylwia Świstak, Katarzyna Czapla i Małgorzata Gorzkowska.
Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży; zachęcenie uczniów do sięgania po książki w każdej sytuacji i każdym miejscu oraz dobra zabawa.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 wspólne czytanie połączyło 980 uczniów i nauczycieli – nawet tych, którzy tego dnia byli na wycieczkach.
Czytanie doskonali język i ułatwia rozumienie świata, rozwija zasoby wewnętrzne dzieci (w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą, moralną); poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy nie tylko w szkole, ale i w życiu.
Podstawą edukacji jest czytanie, a ustanowiony rekord będzie nam przypominał, że jest to umiejętność niezwykle ważna i ceniona.
15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Klasa 2d poznała trudności jakie może napotkać osoba z dysfunkcją wzroku. Uczniowie mieli za zadanie zorientować się w przestrzeni, co z zasłoniętymi oczami nie było łatwe. Dodatkowo obejrzeli filmik o psie przewodniku, oraz mieli możliwość poruszać się za pomocą białej laski.
Moduł Egzamin ósmoklasisty został zmodyfikowany
Moduł Menu- - stołówka został zmodyfikowany
Bezcenna radość naszych uczniów podczas świętowania Międzynarodowego Dnia Muzyki
6 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji Pho3nix, którzy przeprowadzili warsztaty sportowe dla uczniów naszej szkoły. Miło nam było gościć panią Aleksandrę Mirosław, Mistrzynię Świata we wspinaczce sportowej, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio, w których zajęła 4 miejsce. Pani Ola doskonale sprawdziła się w pracy z dziećmi. Ciekawie opowiadała o swojej przygodzie sportowej, inspirowała uczniów do ćwiczeń, promowała zdrowy tryb życia i chętnie odpowiadała na pytania. Podczas warsztatów przedstawiciele fundacji Pho3nix przekazali Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu sprzęt sportowy o wartości 7000 PLN wywalczony w konkursie na Najciekawsze Video Sportowe, w którym nasza szkoła zajęła drugie miejsce.
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...