Ach, co to był za dzień! 21 marca 2023 r. w klasie 2a obchodziliśmy Dzień Patrona, Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, Międzynarodowy Dzień Lasu oraz Pierwszy Dzień Wiosny. Ubraliśmy się na zielono, założyliśmy symbolicznie po dwie różne kolorowe skarpetki i posadziliśmy lilie oraz posialiśmy niecierpki. Teraz cierpliwie będziemy obserwować ich wzrost. Umówiliśmy się też na akcję fotograficzną „Oznaki Wiosny” – w końcu każda okazja do rodzinnego spaceru jest dobra!
Przedstawienie pt. "Pinokio"
Wczoraj uczniowie klas młodszych – kl. 3c i 3e, obejrzały w Grójeckim Ośrodku Kultury przedstawienie teatralne pt. „Pinokio”. Sztuka pokazała dzieciom, że mogą być niedoskonałe, mają prawo popełniać błędy i podążać własną drogą. Uczniowie zobaczyli czym są bezwarunkową miłości ojca do syna, kłamstwo, głód pieniądza i samotność. Czy pajacykowi w ogrodniczkach z barwnymi guzikami urósł na scenie nos gdy skłamał? Oj, tak! A wszystko to dzięki magicznej masce teatralnej Pinokia!
Jak mawiała Wisława Szymborska „ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką, sobie ludzkość wymyśliła”. Chcąc tę zabawę jak najbardziej uatrakcyjnić uczniowie klasy 2a korzystają z różnych sposobów. Jednym z nich jest „Lektura w pudełku”, która urozmaiciła omawianie „Karolci” Marii Kruger. Kolejny wybór padł na lapbook tematyczny do „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia.
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony w marcu stał się inspiracją do bliższego poznania przez uczniów klasy 2a kobiecych bohaterek, które zasłużyły się niezwykłymi osiągnięciami w historii. Dzieci dowiedziały się więcej o Wisławie Szymborskiej, Simonie Kossak, Wandzie Rutkiewicz, Izabeli Czartoryskiej oraz Zofii Stryjeńskiej. Zmotywowani tymi niezwykłymi historiami postanowiliśmy stworzyć zestaw cech ideału osobowości, do którego warto dążyć. Znalazły się w nim między innymi wrażliwość na świat, ludzi i przyrodę, kreatywność, empatia, wytrwałość, pewność siebie, patriotyzm, odwaga, profesjonalizm, otwartość i opiekuńczość. Kolejnym zadaniem było poszukanie w swoim bliskim środowisku bohaterek dnia codziennego. Padły więc imiona mam, babć, cioć. Zwieńczeniem zajęć stało się sportretowanie przez uczniów wybranych bohaterek. Wychowawczyni Emilia Krajewska
15.03 odbyły się gminne eliminacje XXXIX Małego Konkursu Recytatorskiego.
W kategorii II ( klasy I - IV) wyróżnienia zdobyły:
Natasza Szymaniak (4c)
oraz Hanna Woźniak (3d).
Do kolejnego etapu zakwalifikowała się Blanka Pelchen (4b).
W kategorii III ( klasy V-VIII) wyróżnienia zdobyły:
Magdalena Woźniak (5a)
oraz Lena Świderska (8c).
Gratulujemy!
Zapraszamy do udziału w konkursie plastyczno - technicznym „Lalka teatralna”!
"W marcu jak w garncu", jak mówi przysłowie. Z niecierpliwością oczekujemy na przyjście wiosny.Zanim pożegnamy całkowicie zimę, zapraszamy jeszcze do obejrzenia podsumowania konkursu plastycznego "Zimowa Moda".
Gratulujemy wszystkim laureatom!Dziękujemy każdemu uczestnikowi konkursu za przygotowanie wspaniałych prac :)
Organizatorzy - opiekunowie MSU: Katarzyna Czapla, Paulina Dąbrowska, Emilia Krajewska, Kamila Modelska, Monika Wojnarowska
W przyszłości będę…. może farmaceutą!
W czwartek 9 marca 2023r. klasa 3c w zakresie doradztwa zawodowego poznała specyfikę pracy w zawodzie farmaceuty. Uczniowie zostali zaproszeni przez mamę Łukasza, naszego klasowego kolegi na zwiedzanie apteki „Melisa” w Grójcu. Pani Agata Gębusia przywitała nas z uśmiechem i pozwoliła dzieciom na otwieranie szuflad, oglądanie pomieszczeń, samodzielne ważenie składników i robienie maści. Uczniowie ważyli składniki na wadze elektronicznej i mieszali je w moździerzu. Wykonali maść leczniczą i krem witaminowy do rąk. Zobaczyli również jak robi to aptekarska maszyna. Dowiedzieli się, że zawód farmaceuty wymaga dużej wiedzy z zakresu chemii i biologii To praca bardzo odpowiedzialna! Dzieci poznały logo apteki - węża Eskulapa. Na zakończenie wizyty w aptece uczniowie otrzymali gumy z witaminami i różne gadżety do klasy. Bardzo dziękujemy Pani Agacie za zorganizowanie nam wycieczki. Współpraca z rodzicami i dzielenie się wiedzą dotyczącą ich pracy jest ogromnym wsparciem w rozwoju uczniów!
Wychowawczyni klasy 3c – Agata Olejnik
Tańcowała igła z nitką … i to nie jedna! W klasach 2a i 2e pod kierunkiem pań Emilii Krajewskiej i Katarzyny Czapli, odbyły się zajęcia krawieckie. Celem stały się zakładki do książek, a przy okazji ćwiczenia motoryki małej, wytrwałości i kreatywności. Niczym nie zrażeni, lecz nasyceni sporą dozą satysfakcji, uczniowie już dopominają się o kolejne takie zajęcia. Poradzili sobie wspaniale! #Laboratoria Przyszłości
Z okazji Dnia Kobiet klasa 3c i 1c wybrały się do Grójeckiego Ośrodka Kultury na film familijno – przygodowy pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”. Film powstał na podstawie bestsellerowej serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis i zdobył nagrodę publiczności na 9. MFF Kino Dzieci. Było strasznie, zaskakująco i humorystycznie! Opinia uczniów bezcenna: „Proszę Pani, to najlepszy film na jakim do tej pory byliśmy!” albo „Przeczytałem wszystkie części serii, ale film był super!”. Szczególne podziękowania dla Pani Małgorzaty Winkler za zorganizowanie wyjścia dzieci do kina.
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu funkcjonuje certyfikowana sala do integracji sensorycznej, potocznie zwana salą SI.
Wychodząc naprzeciw uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zadbaliśmy o to, aby wyposażenie sali spełniało wszystkie wymogi do prowadzenia terapii w sposób profesjonalny i bezpieczny.
Salka mieści się na parterze. Wśród specjalistycznego sprzętu znajduje się w niej kompletny zestaw do terapii integracji sensorycznej wzbogacony dodatkowo o podwieszaną drabinkę, rotacyjną deskę, huśtawkę, jeżykowe kule, piłki rehabilitacyjne, podwieszaną dętkę, grzybek, beczkę, basen z kulkami, materac oraz zestawy do treningu dotykowego i zapachowego.
Celem prowadzonych zajęć jest dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości i jakości bodźców sensorycznych wpływających na poprawę przetwarzania sensorycznego, podczas aktywności ruchowej kontrolowanej przez terapeutę.
Umiejętności potrzebne do właściwych relacji z otoczeniem i rozpoczęciem nauki szkolnej nie rodzą się wraz z dzieckiem, ale rozwijają się stopniowo wraz z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego i są uwarunkowane dopływem bodźców stymulujących narządy zmysłów oraz mózg i wytwarzającą się integracją ich czynności.
Do umiejętności tych zalicza się:
Zdolność koncentracji,
organizacji, nauki- czytania, pisania, liczenia,
abstrakcyjnego myślenia i rozumowania,
samoakceptacji,
opanowania, pewności siebie,
dominacji jednej półkuli mózgu i strony ciała,
przyswojenie ogólnie akceptowanych sposobów zachowania.
Ćwiczenia są dostosowane do aktualnych możliwości psychoruchowych ucznia, który dzięki nim trenuje uwagę i koncentrację, sprawność w zakresie dużej i małej motoryki, samoświadomość, samoocenę oraz funkcjonowanie emocjonalne.
Cieszymy się niezmiernie, że posiadamy w zasobach NASZEJ SZKOŁY przestrzeń terapeutyczną, która pomoże nam jeszcze pełniej realizować zalecenia ujęte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego i która uatrakcyjni dzieciom czas podczas ruchowej terapii.
Terapeuta
Integracji Sensorycznej
Urszula Byliniak
Zgodnie z warunkami udziału w „Programie dla Szkół ” w roku szkolnym 2022/2023z dnia 30.01.2023r., okres udostępniania na drugi semestr roku szkolnego 2022/2023 owoców, warzyw oraz mleka dla uczniów klas 1-5 zostaną udostępnione w terminie od 28 lutego do 23 czerwca, w ciągu wybranych siedmiu tygodni dostaw.
Tygodnie dostaw wybiera dostawca [ Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 26.01.2023r.], zmieniający rozporządzenie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez KOWR związanych z wdrażaniem „Programu dla Szkół” na terytorium RP.
Szkoły podstawowe zobowiązane są do:
- zapewnienia prawidłowego wykorzystania owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych zgodnie z zasadami określonymi w stosownych przepisach UE i krajowych, w tym zapewnienia, że owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne: a) nie będą wykorzystywane do przygotowania regularnych posiłków szkolnych, b) nie będą wykorzystywane do zastępowania produktów, które są częścią regularnych płatnych posiłków szkolnych c) będą spożywane w trakcie zajęć szkolnych, na terenie szkoły podstawowej wyłącznie przez uprawnionych beneficjentów.
Uwielbiamy przyjmować gości! Zwłaszcza, gdy udaje nam się wywołać uśmiech na ich twarzach. Doskonałą ku temu okazją był Dzień Otwarty, który w naszej szkole odbył się 9 lutego 2023r. Zaciekawione przedszkolaki, wraz z opiekunami, uczestniczyły w przeróżnych warsztatach. Miały okazję doświadczyć, jak działają nowoczesne pomoce naukowe, takie jak np. tablice multimedialne, okulary VR, drukarka i długopis 3D. Dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszyły się teatrzyk z pacynkami oraz przedstawienie „Biologiczne Tuwimowo czyli polski w biologii, biologia w polskim” w wykonaniu uczniów starszych klas. W trakcie zwiedzania sal i gabinetów chętnie korzystano z okazji do rozmów ze specjalistami. Było nam bardzo miło! Te i wiele innych atrakcji uwieczniliśmy w relacji, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia. Fantastyczna atmosfera tego dnia na długo zapadnie nam w pamięci i już czekamy na kolejne spotkania. Do zobaczenia!
Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia w mistrzowskim wykonaniu naszych uczniów.
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...