Innowacje

Learn English and have fun!

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W NAUCZANIU JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU InstaLing DLA SZKÓŁ

Autorzy: Małgorzata Winkler, Beata Kosińska- Kot

Czas realizacji: październik 2022- czerwiec 2023 z możliwością kontynuacji

Adresaci: uczniowie klas IVB, IVA, IVC gr. 2

Rodzaj innowacji: innowacja metodyczna

Wstęp

Nauka nowego słownictwa to dla uczniów nużący proces. Przytłoczeni ilością materiału szybko tracą motywację. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze rezultaty daje systematyczna praca. Nawet kilka minut dziennie przeznaczone na naukę przyniesie zaskakujące efekty. Wprowadzenie innowacji Learn English and have fun! wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów, którzy chcą przyswajać wiedzę w ciekawy sposób wykorzystując technologię informacyjną, czyli to z czym obcują na co dzień. Uczniowie, do których zaadresowana jest ta innowacja będą codziennie poświęcali 5-10 minut na wypełnienie interaktywnego quizu. Na zajęciach kreatywnych dokonamy szerszej powtórki oraz sprawdzimy postępy uczniów.

1. SPOSÓB REALIZACJIINNOWACJI:

Innowacja realizowana będzie w ramach zajęć kreatywnych z języka angielskiego prowadzonych w szkole jak i w domu ucznia.

Nauczyciel zgłasza chęć udziału szkoły w XIX edycji Programu InstaLing dla Szkół. Po aktywacji konta generuje loginy oraz hasła dla uczniów na platformie, a dane te przekazuje uczniom i ich rodzicom. Raz w tygodniu nauczyciel przydziela uczniom zestaw słówek, a uczniowie po zalogowaniu się wykonują ćwiczenia. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym dziecko wpisuje słówka bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie. Program zbiera informacje na temat prawidłowych odpowiedzi i błędów związanych z każdym słówkiem i dostosowuje poziom trudności indywidualnie do dziecka. Nauczyciel ma wgląd w raporty aktywności uczniów na InstaLing.
Słownictwo przydzielane uczniom jest skorelowane z treściami zawartymi w podręczniku Steps Plus dla klasy IV. Zestawy słówek zostały opracowane w oparciu o podstawę programową. Są one formą podsumowania tematyki zajęć lekcyjnych w klasie.

1. CELE INNOWACJI

Cele główne:

• promowanie nauki języka angielskiego wśród uczniów
  • zachęcanie uczniów do rozwijania umiejętności językowych
  • rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł, w tych internetowych
  • uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego
  • poszerzanie i utrwalanie słownictwa poprzez różnorodne formy pracy z językiem obcym
  • rozwijanie u uczniów motywacji do nauki, systematyczności, poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości
  • poprawa jakości pracy zarówno nauczyciela, jak i szkoły
  • budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród uczniów i rodziców, jako placówki dbającej o rozwój językowy uczniów

Cele szczegółowe:
Uczniowie:

• poznają nowe słownictwo w języku angielskim (poziom trudności indywidualnie dostosowany do poziomu ucznia)
  • utrwalają materiał leksykalny w ciekawy sposób,
  • ćwiczą poprawną wymowę słów,
  • dostrzegają różnicę między graficzną a fonetyczną formą wyrazu,
  • używają narzędzi TIK do nauki języka obcego,
  • mają codzienny kontakt z językiem angielskim
  1. FORMY PRACY:
  • praca indywidualna
  • praca w grupach
  • analiza raportów przez nauczyciela
  • podsumowanie cotygodniowych postępów na forum klasy
  1. METODY PRACY:
  • sesje na platformie edukacyjnej
  1. ZAKRES TEMATYCZNY REALIZOWANY ZA POMOCĄ PROGRAMU:

Treści nauczania będą zgodne z obowiązującą podstawą programową kształcenia
ogólnego. Uczniowie zdobędą wiedzę i utrwalą słownictwo z następujących tematów:

• rodzina- członkowie rodziny
  • szkoła- przedmioty w szkole, przybory szkolne
  • pomieszczenia w domu
  • nazwy sportów
  • zwierzęta- nazwy zwierząt, części ciała zwierząt
  • opisywanie postaci- przymiotniki
  • czynności wykonywane w czasie wolnym
  • mój typowy dzień- czynności dnia codziennego

1. OCZEKIWANE EFEKTY:

1. Uczniowie:
  • zdobywają nowe umiejętności i podnoszą poziom posiadanych kompetencji kluczowych
  • zdobywają wiedzę w sposób kreatywny, poprzez wykorzystanie TIK
  • umacniają wiarę w swoje możliwości językowe
  • podejmują systematyczne działania, które doprowadzą do wzbogacenia zasobu słownictwa
  • poprawiają umiejętność pracy w grupie

1. Nauczyciel:

• poprawia jakość pracy szkoły
  • wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły poprzez uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć
  • buduje pozytywny wizerunek szkoły wśród uczniów i rodziców jako placówki dbającej o językowy rozwój swoich wychowanków

1. Szkoła:

• zdobycie certyfikatu poświadczającego uczestnictwo w programie
  • uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły
  1. EWALUACJA:

Praca uczniów będzie na bieżąco sprawdzania i monitorowana. Szczegółowa analiza raportów generowanych przez InstaLing pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. W celu uzyskania informacji zwrotnej przeprowadzone zostaną ankiety wśród uczniów i ich rodziców. Na ich podstawie podjęta zostanie decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji.