Nawigacja

  • Genetyka w praktyce

    Klasa 8C, która realizuje innowację biologiczną pt. „WIEM I ROZUMIEM BO BADAM I OBSERWUJĘ” oraz uczniowie klas siódmych, uczęszczający na zajęcia kreatywne z biologii, uczestniczyli w warsztatach naukowo – badawczych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka warsztatów dotyczyła cytologii i genetyki. Wiedza teoretyczna jaką zdobyli uczniowie podczas zajęć w szkole została wykorzystana praktycznie. Podczas zajęć laboratoryjnych pt. „Zobacz swój DNA” młodzi badacze dokonali wymazu nabłonka z błony śluzowej jamy ustnej, pozyskując w ten sposób własne komórki nabłonkowe. Z komórek tych, przeprowadzając skomplikowaną procedurę biochemiczną wyizolowali swój własny DNA. Następnie uczniowie swój materiał genetyczny analizowali z wykorzystaniem metody elektroforetycznej. Drugie zajęcia pozwoliły uczniom „zajrzeć do wnętrza komórki”. Badacze poznali metodę barwienia jądra komórkowego metodą Giemzy, dzięki czemu w pozyskanych, drogą wymazu, własnych komórkach nabłonkowych mogli zobaczyć chromosomy w różnych etapach podziału mitotycznego. Wykorzystując komórki drożdży uczniowie przekonali się o selektywnej właściwości błony komórkowej.Adiunkci prowadzący warsztaty byli pod wrażeniem szerokiej wiedzy i dużych umiejętności laboratoryjnych naszych uczniów.

                                                   Anna Jóźwik,Beata Iwanowska

  • Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole

    Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci! Spędziliśmy go bardzo radośnie. Miło było widzieć korytarze zapełnione uśmiechniętymi dziećmi w fantazyjnych przebraniach. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji. Szczególnie wolontariuszkom ze Szkolnego Koła Wolontariatu czytającym bajki młodszym uczniom. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

  • #SzkołaDoHymnu

  • Wyniki konkursu "Dary jesieni"

    Przedstawiamy wyniki konkursu "Dary jesieni". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! 

  • LISTOPADOWE ZEBRANIA Z RODZICAMI

    LISTOPADOWE ZEBRANIA Z RODZICAMI
  • Upominek od Pary Prezydenckiej

  • Laboratoria przyszłości

    Czy matematyka to tylko żmudne rachunki i definicje, które nie chcą wejść do głowy? Czy Lego to tylko zabawka? A co gdyby połączyć matematykę z zabawą? Układając LEGO uczniowie  budowali swoją świadomość przestrzenną, rozwijali wyobraźnię i intuicję matematyczną. To ważne ćwiczenie pozwalające przełożyć obraz 2D w konstrukcję 3D. Dzięki takiej zabawie dużo łatwiej będzie "przełożyć" rysunek z podręcznika i "zobaczyć" bryłę. Orientacja przestrzenna i czytanie mapy/instrukcji to dodatkowy bonus :). Wszystko to dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

  • "Przerwa na czytanie"

    Przyjęliśmy zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. do wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

    Cele akcji:

    - promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

    - integracja środowiska szkolnego;

    - pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

    - zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu

    - dobra zabawa.

     

    28 października 2022 roku klasa 6c zorganizowała w szkole, przed biblioteką Kącik Czytelnika dla wszystkich uczniów lubiących książki. Pierwszych 90 osób otrzymało drobny upominek w postaci zakładki do książki, a najwytrwalsza czytelniczka Martyna Dodacka z klasy 6D otrzymała humorystyczne skarpetki z napisem „Szare komórki”. Na jednej z przerw cała szkoła zanurzyła się w lekturze ulubionych książek, żeby pobić rekord czytających na przerwie. Łącznie w PSP nr 1 czytało 904 uczniów i nauczycieli.

    Koordynatorami Czytania na przerwie w PSP nr 1 byli: Ewelina Majewska, Dorota Woźniak, Dorota Marchlewska, Katarzyna Czapla, Emilia Krajewska, Monika Wojnarowska oraz klasa 6c.

     

  • Sprzątanie na cmentarzu - akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

    Jedną z wielu akcji zaproponowanych wolontariuszom ze Szkolnego Koła Wolontariatu było sprzątanie na „starym” cmentarzu w Grójcu przy  ul. Mszczonowskiej. Młodzież pod kierunkiem opiekunów Katarzyny Czapli i Emilii Krajewskiej, sporą grupą stawiła się na miejscu 28 października 2022r.  punktualnie o 15.30. Większość tuż po lekcjach oraz przed kolejnym czekającym ich tego dnia spotkaniem – odnośnie bierzmowania. Wszyscy bardzo zaangażowali się w swoje zadania zachowując przy tym postawę godną odwiedzanego miejsca. Nie ukrywamy, że spotkało się to z pozytywną reakcją innych osób, które porządkowały groby bliskich. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i składamy im wielkie podziękowania.

  • Ogólnopolski Festiwal O "Złotą Nutkę"

    25 października 2022 r. w sali widowiskowej  Grójeckiego Ośrodka Kultury odbył się już XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki o "Złotą Nutkę". Tematem przewodnim w tym roku była muzyka  polskich poetów piosenki, czyli Osiecka, Grechuta, Młynarski i Kofta. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy i Miasta Grójec. Samo zakwalifikowanie się do ścisłego finału było już nie lada wyzwaniem. Ogromnie cieszymy się, że nasza Jedynka wystawiła aż troje (oficjalnie 3, a praktycznie 4) artystów i wszystkich mieliśmy okazję zobaczyć na scenie. Jest to tym bardziej budujące, że byli to jedyni reprezentanci Grójca, którzy przeszli kwalifikacje wstępne !!! Do etapu finałowego zostało zakwalifikowanych  37 śpiewających młodych artystów z całego kraju. Julia Olik kl. 6b z piosenką „ Dni, których nie znamy”, Julia Kępka kl. 5e z piosenką „ Wielka woda” i Mikołaj Ostrowski kl. 6a z siostrą Oliwią Ostrowską z klasy 1a z piosenką „ Nie ma jak u mamy”  rywalizowali z młodymi artystami w swojej grupie wiekowej, a mieli najliczniejszy skład osobowy. Wśród 14  uczestników tej grupy  w większości byli to zdobywcy wielu nagród  festiwali i konkursów ogólnopolskich, którzy mieli za sobą również występy telewizyjne. Jesteśmy dumni, że w tak szacownym gronie nasi artyści zaprezentowali się bez kompleksów i z przyjemnością oglądaliśmy i słuchaliśmy ich na scenie.Przesłuchania oceniała Komisja w składzie: 1. Jan Zakrzewski – ekspert ds. muzyki, tenor, wokalny mentor młodych2. Małgorzata Żabińska – ekspert ds. muzyki,  nauczyciel 3. Julia Tłuczkiewicz – młoda , zdolna gwiazda sceny muzycznej, laureatka wielu festiwali, absolwentka szkoły muzycznej4. Dariusz Gwiazda – Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, sympatyk młodych artystów5. Szymon Wójcik – p.o. Dyrektora Grójeckiego Ośrodka Kultury, redaktor naczelny „Życia Grójca”Komisja jak i publiczność nie miała łatwego wyboru, gdyż poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ocenie podlegały m.in.  dobór repertuaru, jakość wykonania i interpretacja, precyzja intonacji, ruch sceniczny, kontakt z publicznością, wrażenie ogólne. Z wielką dumą i radością możemy ogłosić, że wyróżnienie otrzymała Julia Kępka , a Julia Olik i Mikołaj Ostrowski z siostrą Oliwią zostawili niezapomniane wrażenie ze swoich występów.GRAND PRIX  Festiwalu otrzymała Urszula Dorosz z Sulejówka za rewelacyjne wykonanie piosenki „Miasteczko cud”  napisanej przez Agnieszkę Osiecką.Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

  • Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

    Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

    W dniu 21 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im Gabriela Narutowicza  w Grójcu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość podzielona została na dwie części : o 15.30 ślubowały klasy 1b z wychowawcą Panią Urszulą Byliniak oraz nauczycielem współorganizującym proces kształcenia Panią Wandą Bobrowską  
    i 1d z wychowawcą Panią Martyną Szymańczak, a o 17.00
    klasy 1a z wychowawcą Panią Justyną Łyżwą i 1c z wychowawcą Panią Agnieszką Celejewską wraz z nauczycielem współorganizującym proces kształcenia Panią Agnieszką Wojno.

    Wydarzenie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Dariusz Gwiazda - Burmistrz Miasta i Gminy Grójec, Pan Jarosław Rupiewicz - Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grójec, Pan Karol Biedrzycki -  Przewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu, Pan Mariusz Wojno - Naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy  Grójec, Pani Elżbieta Zakrzewska – Dyrektor, Pani Katarzyna Brzozowska – Zastępca Dyrektora, Pani Anna Tokarska – Zastępca Dyrektora, Pani Monika Fijałkowska – Zastępca Dyrektora, Pani Paulina Nadolska - Przewodnicząca Rady Rodziców przy PSP nr 1 w Grójcu, Pani Małgorzata Jakubowska - katecheta, Pani Agnieszka Chojecka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego.

     Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Dzieci ubrane w stroje galowe zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po odśpiewaniu hymnu Polski uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Zakrzewska dotykając dużym drewnianym ołówkiem ramion dzieci, z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły.

    Kolejnym punktem było ślubowanie przedstawicieli rodziców, którzy zadeklarowali dbanie o potrzeby swoich dzieci , docenianie ich i wspieranie.

    Rada Rodziców ufundowała uczniom upominki – wagi szalkowe, które wykorzystywane będą na zajęciach edukacji matematycznej oraz odblaski
    w formie zawieszki na smyczy. Uczniowie otrzymali również z ręki Pani Dyrektor swój pierwszy dokument – legitymację szkolną.

    Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami udali się na poczęstunek w klasach.

  • #SzkołaPamięta

    #SzkołaPamięta

    „(…)Niech żywi nie tracą nadziei

    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…(…)”

     

    Przyjaźń, młodość i wierność harcerskiej przysiędze. Pełne bohaterstwa poświęcenie siebie Ojczyźnie. Czasem wręcz szalone akcje zakończone spektakularnymi sukcesami, a na końcu tragiczna śmierć w bardzo młodym wieku. Za Ojczyznę. Za Polskę. To była codzienność niemieckiej okupacji w latach II wojny światowej dla członków Szarych Szeregów.

    To wszystko niemal fizycznie poczuliśmy dziś (27.10.22r) w Sali kinowej GOK dzięki brawurowej, porywającej, fascynującej i pełnej emocji grze scenicznej aktorów wrocławskiego Teatru Artenes, który wystąpił w Grójcu gościnnie ze spektaklem „Jak kamienie rzucone na szaniec”.

     

    Sztuka oparta na motywach książki Aleksandra Kamińskiego opowiada o losach wyjątkowych postaci trójki przyjaciół: Zośki, Alka i Rudego. Dlatego na widowni zasiedli najstarsi uczniowie naszej szkoły – klasy VII – VIII. W pełnym skupieniu uważnie śledzony był każdy gest i każde słowo wypowiadane przez aktorów. Wszystko poparte efektami specjalnymi i szczególną, odpowiednią muzyką oraz dekoracjami, które zmieniały się, niczym za dotknięciem magicznej różdżki. Historia jest powszechnie znana. Mały Sabotaż Szarych Szeregów, malowanie znaków polskiego oporu na murach, pomnikach. Odkręcenie  tablicy niemieckojęzycznej z Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, zdjęcie nazistowskich flag z budynku Zachęty i wiele, wiele innych. To zobaczyliśmy. To dotarło do nas ze sceny. Ale obok tego wszystkiego pojawiły się mroczne epizody ulicznych łapanek i egzekucji, odpowiedzialności zbiorowej, wywózek do obozów koncentracyjnych , przeszukiwania, aresztowania. Na oślep, byle by tylko szerzyć terror. Zgrozę. Strach. Przerażenie.

    A w tym wszystkim ci młodzi ludzie potrafili znaleźć czas na pracę zarobkową, naukę w ramach tajnych kompletów, zdobywanie żywności, szkolenia wojskowe i … prawdziwą miłość.

     

    Zobaczyliśmy aresztowanie Rudego. Jego straszliwą katorgę w siedzibie gestapo przy alei Szucha. Cała widownia wstrzymała oddech patrząc na rozgrywające się w absolutnie doskonale wyreżyserowanej  scenie wydarzenia. Ból, cierpienie, strach i ogromna siła woli, by nie wydać swoich najbliższych. Za najwyższy zaszczyt i wręcz żart Rudy poczytał sobie, skatowany, na łożu śmierci, to, że gestapowska bestia, która go torturowała, nazwała go :prawdziwym, polskim bandytą”. W inscenizacji Akcji pod Arsenałem obejrzeliśmy śmiertelne zranienie Alka. Publiczność zamarła. Zapadła ciemność, cisza się pogłębiła… Obraz śmierci obu przyjaciół, którzy odeszli tego samego dnia (30.03.1943r.) pogłębiła tylko grozę.

     

    W scenie finałowej wystąpiły „duchy” bohaterów. Przewinęły się pytania: „Czy było warto?”, „Czy ktoś to doceni?”, „Czy ktoś to zrozumie?”…. Ostatni z nich – Zośka zginął w sierpniu tego samego roku w ataku na niemiecki posterunek. Na wszystkie pytania odpowiemy TAK.

    Byli młodzi, przyszłość leżała u ich stóp, powinni się kochać, bawić studiować, realizować marzenia, ale los i totalitaryzmy zdecydowały inaczej. Jednak Oni się nie poddali, nie skrewili. To dzięki nim, wbrew niemieckiemu Generalplan Ost wciąż mamy własną Ojczyznę, posługujemy się językiem polskim, a na ścianach budynków użyteczności publicznej zawieszone jest polskie godło. To zobowiązuje do pamięci o Nich i ich poświęceniu. Byli kamieniami rzuconymi na szaniec, który nam współczesnym ofiarował w cenie krwi współczesne możliwości. Cześć ich Pamięci! #SzkołaPamięta

  • Pamiętamy o bohaterach naszej „małej Ojczyzny” – miasta Grójec!

       Znajomość kraju i jego historii to nie tylko wiedza książkowa, dlatego klasa 3c i 3d postanowiły wyruszyć na wycieczkę edukacyjną do Miejsc Pamięci Narodowej w Grójcu. Podróż była długa, ale dzieci idąc spokojnym spacerkiem były dzielne i dały radę. Towarzyszyły im nauczycielki - Pani Agata Olejnik, Sylwia Świstak i Paulina Dąbrowska, gotowe uczyć patriotyzmu, historii, tradycji i szacunku. Wycieczka była zaplanowana tak, aby w sposób przystępny i dostosowany do wieku uczniów przekazać im wiedzę na temat zwiedzanych miejsc i obiektów. Paniom zależało na tym, aby dzieci poczuły dumę z bohaterów naszego regionu.      

       Na początku naszej wycieczki uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: Co to jest Miejsce Pamięci Narodowej? Jakie miejsca się nimi oznacza? Po co się je tworzy? Wysłuchali historii o edukacji podczas II wojny światowej. Zatrzymali się przy pomniku poległych nauczycieli przed swoją szkołą i zapalili znicze. Poznali „Dziadka” Józefa Piłsudskiego i ciekawostki z nim związane. Wysłuchali z dużym zainteresowaniem historii budynku dawnego gestapo i akcji uwolnienia więźniów przeprowadzonej przez AK. Potem zwiedzili na Placu Wolności pomnik bohaterów walczących w latach 1939 – 1945. Przypomnieli sobie, kogo nazywamy żołnierzem wyklętym. Sprzątali Miejsce Pamięci Narodowej na „nowym” cmentarzu, zapalili znicze i w ciszy pomyśleli o tych, którzy dzięki swojej odwadze i męstwu dali nam wolny kraj. Na koniec zwiedzili grójecki cmentarz żydowski.       Uczniowie byli zaciekawieni historią i zadawali dociekliwe pytania.

       Ta nasza wspólna podróż po mieście była nie tylko edukacyjna, ale też niezwykle emocjonalna i sprawnościowa.

    Panie – Agata Olejnik,                                          

    Sylwia Świstak                                    

    Paulina Dąbrowska

  • Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”

    Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”

    Już po raz czwarty zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Na zgłoszenia czekamy do 27 października br. Finał akcji zaplanowaliśmy na piątek, 28 października br. Pokażmy, że pamiętamy!

    z góry dziękuję

    z poważaniem

  • Kalendarz roku szkolnego 2022/2023

  • Zapraszamy do udziału w konkursie

  • Dzień Postaci z Bajek

    Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy.  Tego dnia przebrani nie będą pytani 😊.

  • Erasmus +

    Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez naszych uczniów oraz nauczycieli w ramach programu Erasmus+

  • Erasmus + (prezentacja 2)

  • Erasmus + (prezentacja 3)

strona:

Aktualności