W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Grójcu w sobotę 1 października 2022 r. odbyło się w spotkanie klasy 3c oraz innych zaproszonych gości z pisarzem dla dzieci i młodzieży. Był nim Pan Marcin Kozioł – zapalony podróżnik (zwiedził ponad 60 krajów; ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały), były dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska, kolekcjoner starych komputerów, autor lektury szkolnej kl. 4 - 6 „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy” oraz "Gwiazda Blachonosego".
Bohaterem sobotniego spotkania był Wombat Maksymilian, przedstawiciel mało znanego gatunku zwierząt. Mieliśmy okazję poznać to niezwykłe i rzadkie zwierzę. Było mnóstwo śmiechu, bo Pan Marcin potrafił nas rozbawić śmiesznymi filmikami i opowieściami. Przygody serii o Wombacie Maksymilianie zostały nagrodzone prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016. Ciekawostką było to, że w książce znajdują się kody, które przy użyciu smartfona lub komputera na specjalnej stronie pozwolą obejrzeć zdjęcia miejsc odwiedzanych przez Wombata. Ech, nowe technologie zmieniają oblicze książek!
Po spotkaniu chętnie kupiliśmy książki z autografem pisarza. Były to min.: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka, "Szalona historia komputerów", „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacje, „Psyjaciele” - której bohaterami są psy... min. Chopina, Sienkiewicza, Żeromskiego oraz „Stajnia pod tęczą” - książka napisana wspólnie z Katarzyną Dowbor, w której czytelnicy również odnajdą kody pozwalające im obejrzeć przygotowane specjalnie dla nich przygotowane filmy.
Ogromną zaletą książek Pana Marcina jest ich multimedialność. Na kartach jego opowieści można znaleźć kody, które należy wpisać na odpowiedniej stronie internetowej lub zeskanować w aplikacji na smartfonie. Kody przenoszą małych podróżników bezpośrednio do opisywanej historii, pokazując krajobraz i kulturę na zdjęciach i filmach. Przenoszą młodych czytelników na wirtualne spacery po mapach. To niesamowite, że mamy taki postęp technologiczny i książki zawierają dodatki multimedialne!
Wychowawca klasy
Agata Olejnik
Klasy 6a i 6c odwiedziły dziś Teatr Kamienica, gdzie obejrzały spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza". Poznaliśmy świat wspaniałej Ani Shirley oraz jej opiekunów - Maryli i Mateusza. Następnie uczniowie wskoczyli do świata przygody w parku trampolin Jump World. Obie atrakcje dostarczyły wszystkim mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Europejski Dzień Języków Obcych jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy.
Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w różnorodnych imprezach kulturalnych.
Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.
Uczniowie z klasy 8c i 8g przygotowali prezentację, w której przedstawili bogactwo języków angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz ukraińskiego. Prezentacja ta również pokazała znaczenie wszystkich języków, którymi posługują się w Europie.
Wojciech Kurzac zapoznał swoich kolegów z historią Dnia Języków Obcych. Julia Łukomska , Antonina Wieczorek i Antonina Lisiewska przedstawili zwroty grzecznościowe, powitania, pożegnania w różnych językach.
Uczniowie z ciekawością słuchali swoich kolegów z klasy, zadawali im pytania na interesują ich tematy.
Ołena Kozemko
Monika Pawłowska
ROBOTY W SZKOLE
W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wzbogaciła się m.in. o zestaw klocków do robotyki. Klasa 8b miała możliwość wypróbowania nowych robotów. Korzystając z odpowiednich instrukcji uczniowie złożyli swoje SkriBooty, a następnie sparowali je z pobraną wcześniej aplikacją mobilną. Mogli również odpowiednio je oprogramować. Roboty sterowane smartfonami poruszały się w różnych kierunkach, mrugały światełkami ledowymi i manewrowały chwytakami.
15.09.2022r. w ramach innowacji geograficznej " Wiem i rozumiem, bo badam i obserwuję " klasy 8B, 8C pojechały do Warki. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie pałacu i parku krajobrazowego w Winiarach. Poznaliśmy historię pałacu, miasta Warki oraz regionu. Wędrując ścieżką edukacyjno - przyrodniczą w Dolinie Pilicy, zwróciliśmy uwagę na starorzecza, zespoły roślinne, zwierzęta ( głownie ptaki ). Szukaliśmy zależności między elementami środowiska przyrodniczego płaskowyżu i doliny rzeki. Dzięki wspaniałym i kompetentnym przewodnikom z Muzeum im. K. Pułaskiego łatwiej nam było znaleźć czynniki, które wpłynęły na rozwój regionu, lokalizację i rozwój miasta dawniej i dziś. Podsumowaniem naszych zajęć edukacyjnych stała się karta pracy - Z wizytą w Warce- opracowana przez nauczyciela geografii. Około południa zza chmur wyjrzało słońce, co pozwoliło nam spędzić beztroskie chwile przy ognisku. Każdy mógł wybrać aktywność, która go interesowała. Był to udany czas, łączący edukację z rekreacją.
Opiekunowie: E.Płocińska, A.Maliszewska, B.Iwanowska
W tym roku szkolnym Fundacja RoRo kolejny raz zaprosiła dzieci klas 2-3 do poznawania świata przez eksperymenty! Tematem przewodnim spotkań były elektryczność i magnetyzm. Podczas warsztatów uczniowie sprawdzali które materiały przewodzą prąd, a które nie oraz ile światła daje… jabłko. Podczas zajęć zbudowali prosty obwód elektryczny. Porozmawiali o tym, do czego używane są magnesy. Przy pomocy specjalnych wędek łowili ryby i zobaczyli linie pola magnetycznego. Sprawdzili również, które materiały są przyciągane przez magnes, a które nie. Zajęcia były atrakcyjne i wniosły wiele nowych doświadczeń, uśmiechu i radości. Na koniec dzieci otrzymały upominki w postaci wędek z magnesami.
Warsztaty naukowo - eksperymentalne są częścią projektu dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Koordynator warsztatów – Agata Olejnik
22 września 2022r. klasy 1d, 2d, 3d oraz 3e wybrały się wraz z wychowawczyniami p. Martyną Szymańczak, p. Moniką Wojnarowską, p. Sylwią Świstak, p. Kamilą Modelską oraz z p. Eweliną Sitarek, p. Pauliną Dąbrowską oraz p. Anną Mirgos do Sułkowic na "Dzień otwarty" Zakładu Kynologii Policyjnej. Byliśmy bardzo ciekawi jak wygląda praca policjanta, a w szczególności jak wygląda praca psa policyjnego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od pokazu ćwiczeń obrończych psów patrolowo-tropiących, a następnie zobaczyliśmy ćwiczenia posłuszeństwa ogólnego. W międzyczasie na poligonie wylądował policyjny śmigłowiec. Na własne oczy mogliśby z bliska zobaczyć jak przebiega taka akcja. Dużym zaskoczeniem był pokaz umiejętności jeździeckich policjantów-jeźdźców, którzy zaprezentowali sprawności użytkowe koni służbowych. W ciągu dnia czekało na nas mnóstwo atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjno-edukacyjne. Były to różnego rodzaju pojazdy policyjne, wosjkowe, strażackie. Mogliśby obejrzeć broń, a także spróbować swoich sił strzeleckich przy użyciu trenażera laserowego CYKLOP. Wznieśliśmy się na wysokości razem ze strażakami, dzięki prezentacji sprzętu przeciwpożarowego. To wydarzenie wzbogaciło naszą wiedzę na temat pracy służb mundurowych oraz przyniosło nam wiele pozytywnych wrażeń.
W ubiegły piątek – 23 września 2022 r. – uczniowie klasy IIc i IIIb wraz z wychowawcami (p. Ewą Kostrzewą i p. Agnieszką Chojecką oraz p. Justyną Łyżwą i p. Anną Mirgos) mieli przyjemność odkrywania toruńskich tajemnic. Prowadzeni przez przewodnika, który w tajemniczy sposób przeniósł się z średniowiecznego Torunia do naszych czasów, poznawali zakątki tego pięknego miasta, historię powstania jego nazwy, Krzywej Wieży, słodkich pierników, wielkiego dzwonu „Tuba Dei” oraz historię kota, który bronił grodu, a także flisaka ratującego Toruń przed plagą żab. Oczywiście, goszcząc w mieście Mikołaja Kopernika, nie mogło zabraknąć wizyty w Planetarium i poznania sekretów gwiazd. Nasi uczniowie przeszli próbę prawdomówności stojąc pod Krzywą Wieżą, dzięki czemu zostali dopuszczeni do pilnie strzeżonej tajemnicy wypieku najsłodszych i najlepszych pierników. Po złożeniu uroczystej przysięgi, że tajemna piernikowa receptura nie zostanie zdradzona, nasze dzieci brały udział w warsztatach wypieku tych słynnych ciasteczek. Po zdobyciu Dyplomu Odkrywcy Toruńskich Tajemnic, można było śmiało delektować się smakiem toruńskich specjałów, co każdy z nas uczynił z wielką przyjemnością.
Dzień Kropki to na całym świecie okazja do odkrywania dziecięcych talentów, inspirowania ku twórczemu myśleniu oraz czerpania radości z kreatywności. W każdym z nas drzemie wewnętrzny potencjał! Rozbudzajmy go jak najczęściej! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej obchody Dnia Kropki w naszej szkole.
Razem z pisarką dziecięcą panią Justyną Bednarek uczniowie klas 3c odbyli niezwykłą podróż do świata bohaterów książek. Spotkanie odbyło się 9 września 2022r., a jego organizatorem była Biblioteka Publiczna w Grójcu. Pani Justyna Bednarek jest popularną autorką książek dla dzieci i dorosłych, twórczynią bestsellerowej serii książek o niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek. To bardzo ciepła i serdeczna osoba, która potrafi magicznie sprawić, że dzieci całą swą uwagę skupiają na tym, co im opowiada. Ciekawie i z humorem mówiła dzieciom o swojej przygodzie z pisaniem, o niani która opowiadała jej legendy i bajki, o swoich inspiracjach i o tym, że wiele codziennych sytuacji i przygód przyczyniło się do powstania oryginalnych historii opisanych w jej książkach. Dzieci poznały genezę „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” i wysłuchały fragmentu jednej z przygód Skarpetek. Pani Justyna przyniosła rekwizyty w postaci kolorowych skarpet - pacynek oraz prowadziła ciekawą dyskusję z dziećmi. Zaprezentowała interesujące książki swojego autorstwa min. „Smopsy”, „Babcocha”, „Pięć sprytnych kun”, „Kury z grubej rury”, „Pan Kardan”, „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”. Potem klasa uczestniczyła w warsztatach „skarpetkowych”. Uczniowie wypchali watą i ozdobili skarpetki, nazwali je oraz stworzyli historię ich życia. Na zakończenie spotkania mieliśmy możliwość zakupienia książek autorki i zdobycia autografu z dedykacją. Oby więcej takich spotkań z pisarzami! Zalety spotkań z pisarzem są nieocenione. To szansa na rozmowę, lepsze poznanie autora, uzyskanie porad dla przyszłych pisarzy, zdobycie tańszej książki!
Wychowawczyni kl. 3c - Agata Olejnik oraz nauczyciel współorganizujący proces kształcenia - Ewelina Cieśniewska - Urbanek.
Klasa 3c miała niezwykłą wycieczkę do gospodarstwa Pana Andrzeja Piechoty w Grójcu. Dlaczego niezwykłą? Ponieważ Pan Andrzej oprócz sadu owocowego jest pasjonatem roślin egzotycznych. Nie musieliśmy jechać do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych min. bananowca, różnych odmian palm, miłorzębu japońskiego. Było mnóstwo ciekawostek na temat tych roślin i mieliśmy dużo pytań. Wiadomo, jak dzieci pytają, to znaczy, że są zainteresowane i ciekawe świata! Potem spacerowaliśmy po sadzie. Pan Andrzej opowiadał nam o tym, jakie odmiany jabłek hoduje i jak należy o nie dbać. Pogodę mieliśmy wymarzoną, było ciepło i przyjemnie. Urządziliśmy sobie piknik na trawie. Była degustacja jabłek zerwanych rano w sadzie, pyszne jagodzianki i inne przekąski.
Oprócz walorów edukacyjnych, wycieczka była dla nas integracją i odpoczynkiem. To niesamowite, że mamy w naszym mieście takich sympatyków zieleni!
Serdeczne podziękowania za zorganizowanie wycieczki dla mamy i dziadków Karolinki Piechoty.
Wychowawczyni kl. 3c - Agata Olejnik
Dzień 1. września, jak co roku, jest nie tylko kolejną okazją do rozpoczęcia roku szkolnego i powakacyjnego spotkania z klasą i gronem pedagogicznym. To także szczególny dzień w naszej historii. Dokładnie 83 lata temu wybuchła II wojna Światowa – najstraszniejszy i najbardziej brutalny konflikt w dziejach naszej cywilizacji. Rozpoczął się właśnie u nas niesprowokowaną agresją ze strony III Rzeszy, do której 17.09. dołączył ZSRR. Trwał dokładnie 6 lat i jeden dzień, pochłonął około 50 milionów ofiar. Tego dnia naszą szkołę z pełną powagą reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Olaf Dudek, Piotr Walkiewicz, Oliwia Ostrowska i Julia Łakomska (klasy ósme) oraz Zosia Szlis i Wiktoria Kasprzyk (klasy siódme). Wspólnie z zastępcą Dyrektora Szkoły Panią Anną Tokarską wzięliśmy udział w uroczystościach zorganizowanych przez dowództwo Garnizonu Grójec przy Pomniku Pamięci Narodowej na Cmentarzu Parafialnym. W asyście kompanii reprezentacyjnej CWWRiE w Ogrodzienicach wzięliśmy udział w uroczystym apelu pamięci zakończonym salwą honorową i złożeniem wiązanek kwiatów, a także zapaleniem znicza pamięci. Opiekę nad pofotorelacja powstala dzięki sprzętowi, który został zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości.cztem sprawował nauczyciel historii Artur Szlis.
Serdecznie Wszystkich witam
Przed nami kolejny rok szkolny 2022/23, a wraz z nim nowe wyzwania. Spotykamy się po długiej przerwie wakacyjnej. Uczniowie wracają do swoich kolegów i przyjaciół. Wypoczęci i zrelaksowani przystąpią do nauki.
To od Was drodzy Uczniowie zależy jaki ten rok będzie, od Waszych postaw, motywacji do pracy, podejścia do obowiązku, jakim jest szkoła.
Przed nami trudny rok. Musimy zmierzyć się z rozbudową naszej szkoły. Nie jest to łatwe, gdyż równolegle odbywać się będzie nauka. Zakończenie budowy planowane jest na 30 października 2023r. Zwracam się do Wszystkich z prośbą o wyrozumiałość oraz pomoc w przyswojeniu uczniom zasad bezpieczeństwa obowiązujących w naszej szkole. Proszę Rodziców o odbieranie dzieci bezpośrednio po lekcjach. Na czas trwania rozbudowy szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na teren budowy.
W szkole będzie funkcjonowała świetlica (przeniesiona do części B budynku), z której mogą korzystać uczniowie w godzinach 6.30-17.30. Lekcje odbywać się będą od godziny 8.00 do 16.55 (w przypadku dwóch oddziałów do 16.55). Szczegółowy plan zajęć przekażą uczniom i rodzicom wychowawcy.
Z uwagi na utrudnienia proszę, aby dzieci nie przyjeżdżały do szkoły na rowerach. Zapraszam do wędrówki pieszej. Na terenie szkoły nie ma parkingu.
Rozbudowa będzie odbywała się etapami. Obecnie zmiany dotyczą frontu szkoły oraz stołówki, do której przeniesiemy się zimą tego roku. Do tego czasu funkcjonuje dotychczasowa stołówka. Przechodzimy do niej dolnym korytarzem budynku A.
Zajęcia wychowania fizycznego klas III -VI odbywać się będą dodatkowo na siłowni Let’s move mieszczącej się z tyłu szkoły po drugiej stronie ulicy
(od boiska) w bloku dwugodzinnym. Z basenu będą korzystać uczniowie klas
IV – VIII.
W bieżącym roku uczniowie klas VII – VIII uczyć się będą w budynku przy ulicy Polnej.
O wszelkich zmianach będę Państwa informowała na bieżąco.
W tym trudnym czasie dla naszej szkoły rozpoczynają swoją wspaniałą przygodę edukacyjną Uczniowie Klas Pierwszych. Życzę Wam Uczniowie, by szkoła stała się dla Was miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Zdobywanie
i poszerzanie wiedzy, rozwój własnych uzdolnień i umiejętności to fascynująca wycieczka w nieznane.
Są między nami także uczniowie, którzy przyszli do nas z innych szkół,
a niektórzy przybyli z zagranicy. Życzę Wam, abyście szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, a nowi koledzy otoczyli Was przyjaźnią i opieką.
Wszystkim Uczniom życzę wspaniałych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności. Każdy z Was dzięki swej niepowtarzalności, ciekawości i nauce ma szanse spełnić swoje marzenia, osiągnąć wysokie cele.
Życzę Rodzicom zadowolenia ze swoich dzieci, dobrej współpracy
ze szkołą, z nauczycielami, wychowawcami oraz dyrekcją.
Nauczycielom życzę spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.
Wszystkim Pracownikom Szkoły życzę cierpliwości, wytrwałości oraz efektywnej pracy.
Elżbieta Zakrzewska
Dyrektor PSP nr 1 w Grójcu
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...