Moduł Dla rodziców został zmodyfikowany
Dnia 14 czerwca 2022 r. miała miejsce niezwykła niespodzianka. Uczniowie klasy 4e PSP nr 1 w Grójcu wraz ze swoją wychowczynią p. Katarzyną Serafińską, mamą Julii Kępki p. Agatą Kępką i nauczycielem muzyki p. Januszem Szarlipem wyruszyli w muzyczną podróż do stolicy naszego kraju Warszawy.
Nasza uczennica Julia Kępka (obdarzona piękną, delikatną, naturalną barwą głosu a także umiejętnością gry na skrzypcach) zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „ Wygraj Szansę”.
Konkurs finałowy odbył się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury ARSUS w Warszawie. Organizatorem tego wydarzenia od wielu lat jest TV Media Agencja Telewizyjno Estradowa z Łodzi. Agencja ta sfinansowała przejazd i poczęstunek dla całej naszej 20 osobowej grupy, która towarzyszyła naszej artystce.
Po dotarciu do ośrodka kultury mogliśmy zająć swój sektor na sali widowiskowej i dopingować Julię, a także rywalizować głośnością i pomysłowością z innymi grupami towarzyszącymi pozostałym wykonawcom. Klasa 4e z PSP nr 1 w Grójcu posiłkowała się w dopingu wielkim banerem. W finale wystąpiło 20 młodych artystów. Nie było podziału na grupy wiekowe ani na doświadczenie estradowe. Jury składało się z opiekunów muzycznych swoich podopiecznych.
Oceniano wokalistów pod względem:
walorów głosowych
muzykalności
technicznych umiejętności operowania głosem
interpretacją, oddaniem klimatu piosenki
ogólnego wyrazu artystycznego
ruchu scenicznego.
Podobnie jak np. w Konkursie Eurowizji nie można było głosować na własnego przedstawiciela. Wyłoniono I, II i III miejsce oraz trzy równorzędne wyróżnienia.
Większość śpiewających miała już pewne doświadczenie sceniczne, a kilka osób było nawet uczestnikami i finalistami The Voice Kids i innych prestiżowych konkusrów.
Nasza Julka musiała podołać kilku wyzwaniom. Występowała jako pierwsza, a także wychodziła ze świadomością, że po niej pojawią się osoby z o wiele większym obyciem scenicznym.
Julka poradziła sobie na scenie znakomicie. Wystąpiła z piosenką „Chodź, pomaluj mój świat” z repertuaru zespołu 2+1, jednak nie zajęła punktowanego miejsca. Było to dla niej kolejne, znaczące doświadczenie, a dla grupy jej towarzyszącej możliwość podpatrzenia „na żywo” kulisów konkursów, czynnego uczestnictwa w zabawie i rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim. Była to także okazja do integracji zespołu klasowego. Dzięki awansowi Julki do tego finału jej klasa mogła uczestniczyć w bezpłatnej wycieczce i wspólnemu posiłkowi w restauracji McDonald’s. Wszyscy w radosnej atmosferze powróciliśmy do domów. Życzymy Julce kolejnych sukcesów (bo przecież uczestnictwo w finale ogólnopolskim jest takowym) i możliwości rozwoju na szczeblach swojej artystycznej kariery.
Janusz Szarlip
Klasa 2c w dniu 21 czerwca pod opieką Pani Agaty Olejnik oraz Eweliny Cieśniewskiej – Urbanek wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Już samo wejście do budynku PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw - duży budynek, w wejściu ogromne akwarium z rybami i powitanie zastępcy Komendanta. Naszym przewodnikiem po Straży Pożarnej była Pani Paulina Nadolska - strażaczka niezwykle cierpliwa, czujna, kreatywna i ciepła w stosunku do dzieci. Oprowadzała grupę, zaznajamiając ją z ciekawostkami związanymi z pracą strażaków. Zapewniła nam mnóstwo atrakcji! Było zwiedzanie pomieszczeń w PSP oraz garażu strażackiego, brawurowy pokaz zjazdu na rurze strażackiej i próby wspięcia się na rurze przez dzieci, przymiarka strojów strażackich, pokaz wyposażenia wozów i sprzętu ratowniczego oraz wejście do wozów strażackich. W czasie gdy strażacy wyjechali do akcji, zapewniła nam muzyczną rozrywkę w sali edukacyjnej. Największą atrakcją podczas wycieczki okazało się trzymanie węża strażackiego i puszczanie wody, zmagania na siłowni oraz … gra na boisku do piłki nożnej! Po tak ciekawej wycieczce niejedno dziecko w przyszłości zechce zostać strażakiem. Wielkie podziękowania dla Pani Pauliny oraz wszystkich strażaków, którzy swój cenny czas poświęcili dzieciom i zapewnili im mnóstwo wrażeń.
Agata Olejnik
Kazimierz Dolny oraz Magiczne Ogrody w Trzciankach stały się 15 czerwca 2022 r. celami wycieczki, w której udział wzięli uczniowie z klas: 1a, 1b, 1d oraz 1e. Wszystko przebiegło zgodnie z planem: pogoda była w sam raz, nastroje i forma uczestników dopisały, zwiedzane miejsca wzbudziły zainteresowanie i pozostawiły miłe wspomnienia.
Dzieci miały okazję zobaczyć „perły” architektury renesansowej jakimi są zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich i Przybyłów. Wielką frajdą okazała się przejażdżka meleksami do Wąwozu Korzeniowego, w którym można było poczuć się jak w wyjątkowej przyrodniczej galerii, ze względu na niezwykłe kształty uformowane z wszechobecnych korzeni. Po obiedzie, spacerze nad Wisłą i zakupieniu pamiątek na urokliwym rynku, udaliśmy się do Magicznych Ogrodów.
Obiecano nam świetną zabawę pod okiem kreatywnych i sympatycznych animatorów, zajęcia integrujące grupę, spacery po ścieżkach wspomagających usprawnianie sensoryki, baśniowe opowieści poruszające świat wartości. Obietnicę zrealizowano na szóstkę. Dodatkową niespodziankę stanowiły imponujące pokazy żonglerskie oraz tańce z maskotkami ogrodu – zabawnymi Mordolami. Na długo zapadną nam w pamięci wrażenia estetyczne jakich źródłem jest przepiękna roślinność, w której skąpany jest cały teren parku. Zadowoleni i przyjemnie zmęczeni bezpiecznie wróciliśmy do domów. Pozostały wspomnienia i chęć udziału w kolejnych wyprawach. Nic tak nie uczy jak podróże małe i duże, a jest co zwiedzać w naszym pięknym kraju. Nie możemy się więc doczekać następnych szkolnych wycieczek.
Emilia Krajewska
Warsztaty naukowo- eksperymentalne dla klas 1-3 Fundacji „RoRo” cieszą się zainteresowaniem uczniów! Eksperymentowanie sprawia dzieciom wiele radości! Podczas trzecich warsztatów „Z prądem nie ma żartów!” uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Co to jest prąd? Dlaczego mówimy, że płynie? Skąd się bierze? Zbudowali prosty obwód elektryczny, sprawdzali które materiały przewodzą prąd, a które nie. Dowiedzieli się, czy prąd może być niebezpieczny oraz sprawdzali ile światła daje … jabłko! Poznawanie świata przez eksperymenty, to jest to! Zajęcia są sfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Koordynator programu
Agata Olejnik
Dzieci z klas: 1a, 1b, 1d oraz 1e wzięły udział w niezwykłym projekcie o tytule „Bohater Tygodnia”. Autorką pomysłu jest Carmen Ibanez Sandin. Główne cele przedsięwzięcia to: integracja zespołu klasowego, bliższe poznanie zarówno dziecka jak również członków jego rodziny, ukierunkowanie na współdziałanie, szacunek do drugiego człowieka, empatię, doskonalenie umiejętności słuchania oraz wyrażania własnych myśli oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości. W każdym tygodniu Bohaterem było jedno dziecko. Przynosiło do szkoły zdjęcia oraz przedmioty, którymi było gotowe podzielić się z rówieśnikami. Wychowawczyni tworzyła specjalną tablicę Bohatera Tygodnia oraz kącik z zabawkami, książkami, rzeczami, którymi ktoś chciał się pochwalić itp. Zdjęcia były omawiane, co inicjowało wiele interesujących dyskusji, podczas których uczniowie dzielili się wrażeniami odkrywając, jak wiele ich łączy lub dzieli. W umówionym dniu organizowano spotkanie z członkiem rodziny, który odpowiadał na pytania uczniów i czytał, wybrany wspólnie z dzieckiem, utwór literacki. Dzieci miały za zadanie narysowanie portretu Bohatera, dzięki czemu powstawał album będący miłą pamiątką uczestnictwa w tym wyjątkowym projekcie. Bohater każdego dnia cieszył się przywilejami, uzgodnionymi z wychowawczynią i resztą grupy. Spoczywała na nim również pewna odpowiedzialność – miał w sposób szczególny starać się, by jego zachowanie mogło być przykładem dla innych. Z radością obserwujemy entuzjazm jaki towarzyszy dzieciom uczestniczącym w projekcie, zarówno tym bardziej nieśmiałym, jak i przebojowym. Każdy ma potrzebę wysłuchania i bycia zauważonym. Każdy jest wyjątkowy, ważny i potrzebny. „Bohater Tygodnia” tworzy bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie oraz buduje w grupie swego rodzaju pomost, dla zaistnienia wartości takich jak tolerancja, szacunek oraz życzliwość, która tak bardzo jest nam potrzebna na co dzień. Już widzimy pozytywne efekty jakie przynosi wdrożenie tego projektu i nie możemy się doczekać kontynuacji w kolejnym roku szkolnym.
Emilia Krajewska
W dniach od 10 do 12 czerwca naszego miasta zawitały „ Żarciowozy”. To od jakiegos czasu bardzo popularna forma promocji kuchni różnych stron świata. Wśród atrakcji dla dzieci organizatorzy przewidzieli dmuchańce, trampoliny, malowanie twarzy, festiwal baniek mydlanych oraz występy artystyczne. W sobotę 11 czerwca na Rynku Grójca zaprezentowli się także uczniowie z PSP nr 1 . Zebrani amatorzy kuchni z całego świata mogli podziwiać popisy artystów z naszej szkoły. Na scenie wystąpili : Julia Olik, Maja Pardej, Marysia Pakulska
i Mikołaj Ostrowski. Wszyscy otrzymali gromkie brawa od publiczności, a od organizatorów talony do food trucków i mozliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji.
Usługi to najważniejszy sektor gospodarki narodowej, jeden z działów - turystyka obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Klasa 7C wraz z nauczycielką geografii p. Ewą Płocińską w ramach innowacji " Wiem i rozumiem, bo badam i obserwuję" udała się w czwartek 09.06.22 do biura turystycznego w Grójcu. Pani Anna Dahi kierownik salonu sprzedaży wakacje.pl opowiedziała nam jak rozpoczęła się jej przygoda z turystyką .Zwróciła uwagę na konieczność nieustannego dokształcania się, aby być na bieżąco ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi wyjazdów turystycznych. W tej branży ważna jest umiejętność rozmowy z ludźmi, cierpliwość, dyspozycyjność (czasami 24 h na dobę), umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie w tym sezonie są najpopularniejsze kierunki wakacyjnych destynacji. Obejrzeliśmy zdjęcia najdroższego hotelu w Turcji, który w swojej ofercie ma własne roller coastery i własny aquapark. Spróbowaliśmy zaplanować wycieczkę do Brazylii. Dowidzieliśmy się jak przebiega rozmowa między zamawiającym wyjazd a panią Anią. Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi klienci planujący egzotyczną eskapadę. Cenne informacje uzyskane podczas tej wizyty pomogą nam w przyszłości zaprojektować swój własny wyjazd.
Uczennice 7C : Lena, Julia, Aniela, Martyna
Nowa strona internetowa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu (grojecmi...
W czwartek 22.06.2023r. klasy 8 z PSP1 w Grójcu zatańczyły Poloneza podczas uroczystości zakończenia roku szko...
Życzymy wszystkim udanych wakacji!
Uczniowie, którzy brali udział w Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zostali również nagrodzeni przez KS. Probos...
"Jedyne, czego nam nikt nie zabierze, to wspomnienia" - podsumowanie innowacji biologicznej realizowanej w kla...