Nawigacja

  • 20.08.2019

    Moduł Ochrona danych osobowych został zmodyfikowany

  • WDŻ - Kl. VI SP

    Ćwiczenie pt. Wędrując ku dorosłości - nowa podstawa programowa pod redakcją Teresy Król.

  • Wykaz podręczników do religii na rok 2019 - 2020

  • Razem możemy więcej!

    Kolejny szkolny festyn PSP nr 1 okazał się wielkim sukcesem wszystkich współorganizatorów: dzieci, rodziców, nauczycieli, dyrekcji, przedsiębiorców i działaczy wspierających pracę szkoły.

    Uroczystość zainaugurowała pani Dyrektor Elżbieta Zakrzewska wraz z burmistrzem Grójca panem Dariuszem Gwiazdą oraz wiceburmistrzem panem Jarosławem Rupiewiczem. Przemówienie zaczęli od wyróżnienia uczniów, którzy w ostatnim czasie odnieśli największe sukcesy sportowe. Wszyscy otrzymali zasłużone brawa, gratulacje i upominki od szkoły. Następnie wspólnie z kolegami drużyna i wyróżnieni sportowcy świętowali swój sukces.

    Wśród licznych atrakcji naszego pikniku nie zabrakło atrakcji takich jak symulacyjne strzelanie prezentowane przez Jednostkę Wojskową z Ogrodzienic, pokazów sprzętu policyjnego PKP
    w Grójcu, straży miejskiej czy strażackiego PSP i OSP w Grójcu. Niewątpliwie jedną
    z największych atrakcji pod koniec upalnego dnia było przemienienie szkolnego boiska w morze piany, na którą dzieci czekały z niecierpliwością.  Swą obecnością zaszczycili nas również nasi wierni motocykliści oraz członkowie klubu rowerowego „Radzio”, a także przedstawiciele MOPS i PKO BP.

    O dobrą atmosferę i oprawę muzyczną na festynie dbał pan Piotr Sobkowiak, którego w tym roku  wsparły występy wokalne i taneczne uczniów z naszej szkoły przygotowane pod czujnym okiem pani Joanny Jasińskiej. Swoim wokalem pochwalili się także pani Aleksandra Maliszewska,
    a także pan Janusz Szarlip wraz z panem Stanisławem Bilskim, z którym od lat współtworzy zespół „Belferskie Dywagacje” oraz zespół nauczycieli z edukacji wczesnoszkolnej  „ The Voice of Teachers”.

    Nasze podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców, która ufundowała wszystkim dzieciom kiełbaski z rusztu, a pan Paweł Jackowski zadbał o ciepły posiłek dla pozostałych gości. Wszystkim rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu stoisk ze słodkimi przekąskami, napojami i wieloma różnymi atrakcjami takimi jak: malowanie twarzy, farbowanie włosów, zjeżdżalni dmuchanej, gier i zabaw zręcznościowych czy pokazów militarnych także serdecznie dziękujemy.

    Piknik pozwolił wszystkim spotkać się w miłej atmosferze, spędzić czas z najbliższymi i poczuć się w szkole jak w rodzinie.                          

    Organizatorzy pikniku wraz z dyrekcją pragną podziękować również wszystkim sponsorom oraz przybyłym gościom za pomoc w organizacji festynu. Bez Państwa życzliwości i zaangażowania nie byłoby to możliwe.   

          

    Dziękujemy

    Mały Samorząd Uczniowski

     Ilona Boruc, Katarzyna Czapla, Paulina Dąbrowska, Kamila Modelska

  • Mistrzowie Matlandii

           W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 7b uczestniczyli w programie „Matlandia”, którego celem jest poszerzenie wiedzy matematycznej. Jako nielicznym  (5 klas w Polsce) udało się zdobyć tytuł „Mistrza Matlandii” . Aby osiągnąć taki sukces należało rozwiązać jak największą liczbę zadań. Uczniowie tej klasy rozwiązali średnio 303 zadania na jednego ucznia, rekordziści ( znaczna część klasy) rozwiązali po 339 zadań ( wszystkie możliwe). Nagrodą za wytężoną, systematyczną pracę jest Puchar „Mistrza Matlandii”  i 1000 zł na cele klasy.

    Jestem bardzo dumna z moich MISTRZÓW!!!!!

    Dodam, że w naszej szkole nie tylko 7b pracuje z programem „Matlandia”

    Zachęcam młodszych kolegów i koleżanki do dalszej pracy.

                                                                                                             Monika Fijałkowska

  • Zakończenie roku szkolnego 2018/19 - klasy 8

  • Bal 8 klas

  • Informacja

    Bardzo przepraszam mojego nauczyciela muzyki Pana Janusza Szarlipa za niewłaściwe zachowanie. Michał Najda

  • Filmowo-zabawowo-historycznie

    W piątek, 14.06.2016. klasy 4a, 4f i 5g wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyły na wycieczkę, która zaczęła się od zwiedzania Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Następnie udaliśmy się do Zalesia Górnego, gdzie znajduje się jedyna w Polsce Dzielnica Filmowa z eksponatami bezpośrednio nawiązującymi do znanych filmów. Ostatnią, ale za to największą atrakcją, okazała się dwugodzinna wizyta w parku linowym, która dostarczyła naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

    Marzena Kępka

  • Dzień pustych sal - zajęcia w plenerze i pokaz historyczny Klasy 1D, 1E, 1F, 2A - fotorelacja

  • 10.06.2019

    Moduł Menu został zmodyfikowany

  • „Promujemy modę na czytanie w PSP nr 1”

    „Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce.  Co roku uczniowie z całego kraju manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli.

     

    W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu 7 czerwca 2019 r. odbyło się wspólne czytanie, którego organizatorem głównym jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole. Szkolnym koordynatorem wydarzenia była klasa 7B z wychowawczynią Eweliną Majewską.

     

    Akcję poprzedził okres przygotowań - promowania akcji wśród uczniów, zachęcania wszystkich do udziału i tworzenia plakatów informacyjnych. Zapominalskim uczniowie klasy 7B rozdawali zgromadzone przez bibliotekę szkolną „uwolnione książki”, żeby zachęcić jak najwięcej osób do wspólnej lektury.

     

    Akcja umożliwiła spotkanie przy wspólnej lekturze wszystkich szkolnych oddziałów – od najstarszych do najmłodszych. O 10.00 na szkolnym boisku zebrało się w sumie 709 czytających osób – uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Prawie trzykrotnie pobiliśmy ubiegłoroczny rekord  (238 czytających osób).

     

    Akcja przyczyniła się do promowania czytelnictwa. Jej celem było zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.

     

    Dziękujemy wszystkim za udział. Mamy nadzieję, że moda na czytanie stanie się wkrótce naszą tradycją.

     

    Informacje szczegółowe nt. akcji są dostępne na stronie https://czytamy.org/

     

     

    Organizatorzy

  • Dzień Dziecka

  • „Nie bądź natury wrogiem, zostań ekologiem”

    W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy 5a i 5c naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycielki biologii Anny Jóźwik przeprowadzili projekt pt. „Obserwacja w środowisku lokalnym porostów jako wskaźników czystości powietrza – zbadanie stężenia tlenków siarki w powietrzu dla lokalnego środowiska na podstawie skali porostowej.”

    Projekt został przeprowadzony metodą warsztatów obejmujących 6 godzin, odbywających się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej, co tydzień.

    Czas realizacji projektu obejmował okres od 20. 03. 2019 do 15.05.2019.

    Celem projektu było:

    • uświadomienie uczniom stanu lokalnego środowiska naturalnego
    • kształtowanie postaw proekologicznych naszych uczniów
    • kształtowanie u uczniów aktywności obywatelskiej polegającej na uświadamianiu służbom samorządowym istniejących lokalnych problemów środowiskowych

    Młodzi ekolodzy sprawdzili stan powietrza atmosferycznego (stężenie tlenków siarki) naszego miasta i okolicy na podstawie obserwacji porostów jako bioindykatorów czystości powietrza w tlenki siarki. Obserwacją objęto porosty drzew i krzewów liściastych występujących przy głównych ulicach miasta, terenie przy szkole, parku miejskim oraz wsi Lesznowola.

    Najpierw na zajęciach uczniowie poznali budowę porostów oraz ich znaczenie jako organizmów wskaźnikowych. Następnie zapoznali się ze skalą porostową i jej wykorzystaniem do bioindykacji w powietrzu zanieczyszczeń w postaci tlenków siarki. Kolejnym etapem warsztatów był podział uczniów na trzy grupy, których zadaniem było zebranie okazów porostów we wskazanych przez nauczyciela rejonach miasta i okolic. Obserwacją objęto korę drzew i krzewów liściastych od podstawy do wysokości 2 metrów. Zbadano drzewa stare, jak i te w średnim wieku. Młode drzewa wyłączono z obserwacji, ponieważ porosty jeszcze się na nich nie osiedliły.

    Stanowiska przebadanych drzew znajdowały się na terenie szkoły, wzdłuż ulicy Piłsudskiego, ulicy Jana Pawła II, ulicy Laskowej, parku miejskim oraz okolicznej wsi - Lesznowola.

    Z badanych drzew i krzewów zebrano okazy porostów, które oznaczono i uporządkowano według stref skali porostowej.

    Kolejnym etapem było opracowanie posterów (plakatów) ukazujących wyniki prac badawczych – zestawienie zebranych okazów, wyciągnięcie wniosków, czyli określenie stężenia tlenków siarki na terenie miasta (poszczególne rejony) i jego okolic – zaklasyfikowanie do odpowiednich stref skali porostowej.

    Na podstawie uzyskanych wyników wg. skali porostowej, stwierdzono, że stan poszczególnych rejonów miasta wygląda następująco:

    Strefa I - ulica Laskowa – rejon dworca – pustynia porostowa, brak znalezionych okazów porostów

    Strefa II – wszystkie badane rejony miasta tj. wzdłuż ulicy Piłsudskiego, ulicy Jana Pawła II, ulicy Laskowej, park miejski, teren szkolny

    Strefa III – jak wyżej

    Strefa IV – park miejski, teren szkolny

    Strefa V – wieś - Lesznowola

    Analizując uzyskane wyniki badacze doszli do następujących wniosków:

    • biorąc pod uwagę ilość i stan gatunkowy porostów na badanym terenie można zauważyć, że rejon dworca oraz okolice głównych ulic znajdują się w strefie „pustyni porostowej”
    • im dalej od centrum pojawiają się porosty skorupiaste i listkowate
    • porosty krzaczkowate pojawiają się jedynie na obrzeżach miasta oraz na terenie okolicznych wsi.
    • Grójec znajduje się od I do IV strefy skali porostowej, a więc zanieczyszczenie powietrza tlenkami siarki waha się od 170 do 50 µg/ m3 powietrza.

    Świadczy to o średnim, a w centrum miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza tlenkami siarki.

    Na podstawie fachowej literatury uczniowie wywnioskowali, że głównym powodem zanieczyszczenia powietrza naszego miasta tlenkami siarki jest spalanie zasiarczonych paliw: węgla, benzyny, ropy. Związki siarki występują także w pyle powstałym wskutek eksploatacji opon pojazdów mechanicznych. Szacuje się, że rocznie wzdłuż 1 km ruchliwej drogi osadza się od 0,3 do 2 ton pyłu gumowego pochodzącego jedynie z opon samochodów osobowych.

    Młodzi badacze zaniepokoili się, że takie zasiarczenie powietrza może stać się powodem zdrowotnych problemów mieszkańców naszego miasta, zubożenia flory i fauny a nawet niszczenia budynków.

    Z wynikami swojej pracy uczniowie zapoznali lokalne władze w osobie Burmistrza Gminy i Miasta Grójec – pana Dariusza Gwiazdę oraz inspektora w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec panią Marzenę Mularską.

    Świadomość i troska młodych ekologów o stan środowiska naszego miasta a także zaangażowanie i czas poświęcony na realizację projektu został doceniony przez Pana Burmistrza, który każdego członka projektu nagrodził kartą podarunkową „Empik”.

     

    Opracowała:

  • „Florystyczne i faunistyczne osobliwości mojego regionu”

    W myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie klas piątych naszej szkoły uczestniczyli w projekcie, którego głównymi celami było:

    • kształtowanie postaw obywatelskich poprzez promowanie atrakcyjności przyrodniczych regionu Grójca i okolic
    • uświadomienie uczniom różnorodności organizmów biocenozy gminy Grójec
    • uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody lokalnego środowiska
    • uświadomienie uczniom konieczności podjęcia działań w celu zachowania osobliwości przyrodniczych swojego regionu
    • kształtowanie postaw proekologicznych naszych uczniów

    W projekcie wzięło udział łącznie 54 uczniów, zainspirowanych przez swoich nauczycieli biologii tj. Annę Jóźwik oraz Iwonę Wiśniewską.

    Projekt polegał na uchwyceniu w kadrze aparatu, wyjątkowego, pod względem przyrodniczym, miejsca naszego regionu, w tym ciekawych okazów zwierząt, roślin, porostów, grzybów w ich naturalnym środowisku. Zdjęcia przedstawiały również fragmenty ekosystemu (krajobrazu) o szczególnych walorach przyrodniczych.

    Czas realizacji projektu obejmował wrzesień 2018 – maj 2019.

    W dniu 29.05.2019 komisja w składzie: pani Barbara Kucharska, z-ca dyrektora szkoły, pani Marzena Mularska – inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec, pani Maria Jakubczyk nauczyciel plastyki, pan Marek Kulig długoletni nauczyciel WOS–u, historii oraz inicjator działań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży naszego regionu, dokonała oceny nadesłanych prac. Komisja miała ogromny problem z wybraniem najlepszych zdjęć, gdyż każde z nich było wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Ostatecznie rozstrzygnięto, iż:

    I miejsce„Jeża rodzinka” - zdjęcie wykonane przez Karolinę Samborską – klasa 5B

    II miejsce„Kacza rodzina” – zdjęcie, którego autorką jest Urszula Stachera – klasa 5B

    III miejsce„Bliskość natury” – autor - uczeń klasy 5C, Oliwier Łoski.

    Ponadto przyznano 20 wyróżnień.

    Sponsorem nagród, w postaci kart podarunkowych „Empik” jest pan Dariusz Gwiazda, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec.

     

    Opracowanie

    Anna Jóźwik

    Nauczyciel biologii

     

  • MAMY TO! 6 MIEJSCE W POLSCE!

    W dniach 31 maj-2 czerwca w Białymstoku odbył się Finał Krajowy Igrzysk Dzieci w Koszykówce Chłopców Chorten Basket Cup Białystok 2019. Drużyna z naszej szkoły wystartowała tam jako Mistrz Województwa mazowieckiego. Oprócz niej w zawodach wzięło udział 15 innych wygranych zespołów z pozostałych województw.

    W sumie chłopcy zagrali w sześciu meczach,  w tym czterech wygranych. Pierwszy dzień w pełni wygrany. Drużyna pokonała Mistrza Województwa Lubuskiego 37-28 oraz Mistrza Województwa Opolskiego 53-41. Chłopcy byli rewelacyjni!

    Drugi dzień rozpoczął się wspaniałym zwycięstwem z Mistrzem Województwa Podkarpackiego 51-26. Niestety drugi mecz, choć do pierwszej połowy wygrywany,  pozbawił nas szansy na medal. Przegraliśmy z Mistrzem Województwa Warmińsko-mazurskiego. Smutek u chłopców wielki, ale wielka również chęć dalszej mobilizacji i walki co wpłynęło na wygraną z Mistrzem Województwa Lubuskiego 50-25. Chłopcy byli bardzo zmęczeni, ale nie okazywali tego. Czekaliśmy z niecierpliwością na dzień trzeci, a tym samym finałowy, gdzie mieliśmy walczyć o miejsce piąte w Polsce z Mistrzem Województwa Wielkopolskiego.

    Jednak mecz okazał się przegraną. Smutek wielki, ale nadzieja zawsze gaśnie ostatnia. Mówi się, że drużyna dała z siebie wszystko, ale tak naprawdę chłopcy mogą pokazać dużo, dużo więcej. Jest siła, jest moc, co na pewno chłopcy pokażą w kolejnych latach.

    Najlepszym zawodnikiem drużyny okazał się być Miłosz Wiśniewski z klasy VI e, a najlepiej rzucającym za 3pkt w turnieju finałowym został Antoni Juraszewski, również z klasy VI e.

    Miejsce szóste - wspaniałe!! Duma ogromna!! Tym bardziej, że graliśmy koszykarskimi klasami sportowymi, których zawodnicy grają regularnie w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Koszykówki. Nasi chłopcy trenują w klubie sportowym MKS Grójec pod czujnym i wymagającym okiem trenera Ireneusza Juraszewskiego, który to był cały czas obecny podczas turnieju, dając cenne rady i dopingując chłopców. Opiekunem szkolnej drużyny była p. Boruc Ilona.

strona:

Aktualności